statystyki

Skanowanie pism przez pocztę: Prawnicy krytykują proponowane rozwiązanie

autor: Piotr Szymaniak08.04.2020, 07:32; Aktualizacja: 08.04.2020, 07:43
Chodzi nie tylko o ryzyko ujawnienia wrażliwych danych stron

Chodzi nie tylko o ryzyko ujawnienia wrażliwych danych stronźródło: ShutterStock

Pełnomocnicy, sędziowie czy komornicy zgodnie krytykują pomysł skanowania pism sądowych i urzędowych przez pocztę i przesyłania ich dalej e-mailem. Na takim rozwiązaniu nie zyskałby nikt z wyjątkiem operatora.

Przede wszystkim niewiele zmieniają zapewnienia Ministerstwa Cyfryzacji o tym, że taki model dostarczania korespondencji będzie dostępny tylko dla adresatów, którzy wcześniej wyrażą na to zgodę, a także posiadają profil zaufany. Przykładowo objęcie komorników taką formą doręczeń stawia pod znakiem zapytania możliwość funkcjonowania egzekucji w ogóle. – Z jednej strony niewyrażenie zgody na przesyłkę w takiej formie może spowodować, że komornicy w zasadzie nie będą mogli prowadzić spraw egzekucyjnych. Z drugiej strony taka zgoda jest niedopuszczalna, bo naraziłaby na szwank interesy uczestników postępowania – mówi Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Chodzi nie tylko o ryzyko ujawnienia wrażliwych danych stron (numerów PESEL, dowodów osobistych, danych na temat ich składników majątku, wysokości zadłużenia, sytuacji rodzinnej w przypadku spraw alimentacyjnych). Do ochrony tych danych komornicy sądowi zobligowani są zapisem art. 27 ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane