statystyki

Skanowanie pism przez pocztę: Prawnicy krytykują proponowane rozwiązanie

autor: Piotr Szymaniak08.04.2020, 07:32; Aktualizacja: 08.04.2020, 07:43
Chodzi nie tylko o ryzyko ujawnienia wrażliwych danych stron

Chodzi nie tylko o ryzyko ujawnienia wrażliwych danych stronźródło: ShutterStock

Pełnomocnicy, sędziowie czy komornicy zgodnie krytykują pomysł skanowania pism sądowych i urzędowych przez pocztę i przesyłania ich dalej e-mailem. Na takim rozwiązaniu nie zyskałby nikt z wyjątkiem operatora.

Przede wszystkim niewiele zmieniają zapewnienia Ministerstwa Cyfryzacji o tym, że taki model dostarczania korespondencji będzie dostępny tylko dla adresatów, którzy wcześniej wyrażą na to zgodę, a także posiadają profil zaufany. Przykładowo objęcie komorników taką formą doręczeń stawia pod znakiem zapytania możliwość funkcjonowania egzekucji w ogóle. – Z jednej strony niewyrażenie zgody na przesyłkę w takiej formie może spowodować, że komornicy w zasadzie nie będą mogli prowadzić spraw egzekucyjnych. Z drugiej strony taka zgoda jest niedopuszczalna, bo naraziłaby na szwank interesy uczestników postępowania – mówi Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Chodzi nie tylko o ryzyko ujawnienia wrażliwych danych stron (numerów PESEL, dowodów osobistych, danych na temat ich składników majątku, wysokości zadłużenia, sytuacji rodzinnej w przypadku spraw alimentacyjnych). Do ochrony tych danych komornicy sądowi zobligowani są zapisem art. 27 ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane