statystyki

Możliwe wznowienie procesu drukarza z Łodzi

autor: Szymon Cydzik30.12.2019, 09:48; Aktualizacja: 30.12.2019, 09:49
Prokuratura domaga się ponownego rozpoznania sprawy przedsiębiorcy, który odmówił wydruku roll-upu organizacji LGBT. Powód? Uznanie przepisu, na mocy którego skazano drukarza, za niekonstytucyjny.

Prokuratura domaga się ponownego rozpoznania sprawy przedsiębiorcy, który odmówił wydruku roll-upu organizacji LGBT. Powód? Uznanie przepisu, na mocy którego skazano drukarza, za niekonstytucyjny.źródło: ShutterStock

Prokuratura domaga się ponownego rozpoznania sprawy przedsiębiorcy, który odmówił wydruku roll-upu organizacji LGBT. Powód? Uznanie przepisu, na mocy którego skazano drukarza, za niekonstytucyjny.

Dziś ma odbyć się posiedzenie łódzkiego sądu apelacyjnego, który zdecyduje o dalszych losach postępowania. Powodem jego wszczęcia jest odmowa (ze względów religijnych) przez pracownika drukarni świadczenia usługi na rzecz organizacji wspierającej mniejszości seksualne. W marcu 2017 r. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa (sygn. akt VII W 1640/16) uznał drukarza za winnego wykroczenia z art. 138 kodeksu wykroczeń (odmowa wykonania usługi bez uzasadnionej przyczyny). Wyrok ten w maju 2017 r. potrzymał Sąd Okręgowy w Łodzi (sygn. akt V Ka 557/17). Kolejny rok przyszło czekać na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, który w czerwcu 2018 r. oddalił kasację prokuratora generalnego w tej sprawie, uznając prawidłowość wyroków niższych instancji (sygn. akt II KK 333/17).

Nie zakończyło to jednak sprawy, gdyż w czerwcu tego roku Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując skargę konstytucyjną PG, uznał wspomniany przepis kodeksu wykroczeń za sprzeczny z ustawą zasadniczą (sygn. akt K 16/17). Dało to możliwość złożenia przez prokuraturę w Łodzi wniosku o wznowienie postępowania, co nastąpiło na początku sierpnia. W przedostatni dzień roku sprawę zbada sąd apelacyjny w Łodzi.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • :-( (2019-12-30 11:52) Zgłoś naruszenie 40

  Żenujące...

  Odpowiedz
 • jul(2019-12-30 13:54) Zgłoś naruszenie 20

  to niech idzie na czarnego (księdza) duże pieniądze, limuzyny, rezydencje - a nie wykona zawodu który wykonuje-żenada

  Odpowiedz
 • aatr(2019-12-30 18:57) Zgłoś naruszenie 00

  W polsce jak w Rosji. Raz zaczepiä, już nigdy nie dadxą żyć, bo poprzednim postanowieniem się podcierają. I tak można człowieka-przechodnia trzymać 40 lat. Przy czym zawsze obowiązuje- dziś ja, jutro ty.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane