Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować w piątek wniosek o wznowienie postępowania ws. drukarza z Łodzi - poinformował wiceszef tego resortu Marcin Romanowski.

"Chciałbym poinformować, że w dniu dzisiejszym pan minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi" - powiedział Romanowski na konferencji prasowej w siedzibie resortu.

"Jak wiemy, w ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisu Kodeksu wykroczeń, chodziło tutaj o przepis, na podstawie którego drukarz z Łodzi został skazany za działania sprzeczne z jego sumieniem, chodziło tutaj o promowanie ideologii LGBT" - dodał.

26 czerwca TK orzekł, że przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny. Wniosek do TK w tej sprawie wyniknął m.in. na kanwie odmowy wykonania usługi - druku plakatów LGBT - z powodów religijnych. Łódzki sąd w 2017 r. prawomocnie uznał drukarza za winnego wykroczenia, ale zarazem odstąpił od wymierzenia mu kary. Już po złożeniu wniosku w TK - w czerwcu 2018 r. - Sąd Najwyższy oddalił kasację ministra Ziobry od wyroku w sprawie drukarza.

Reklama

Jednym ze skutków tego wyroku TK jest możliwość składania wniosków o wznowienie postępowań, a w konsekwencji uchylenie zapadłych wyroków wobec osób, które zostały skazane na podstawie zakwestionowanego przepisu.