statystyki

Co dalej w sprawie list poparcia do KRS?

autor: Sławomir Wikariak29.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 29.10.2019, 07:40
Sytuacja jest o tyle nietypowa, że postępowanie w sprawie wniosku grupy posłów PiS nie może być kontynuowane.

Sytuacja jest o tyle nietypowa, że postępowanie w sprawie wniosku grupy posłów PiS nie może być kontynuowane.źródło: ShutterStock

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zawiesił postępowania w sprawie list poparcia do KRS. Powód? Postępowanie toczące się przed Trybunałem Konstytucyjnym. Tyle że ono nie może być kontynuowane.

Pod koniec czerwca Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok nakazujący udostępnienie list poparcia dla kandydatów do nowej KRS. Wyrok ten nie został jednak wykonany. Prezes UODO Jan Nowak wydał bowiem dwa postanowienia nakazujące wstrzymanie ujawnienia nazwisk osób widniejących na listach. Jego zdaniem naruszałoby to przepisy RODO, bo złożenie podpisów pod listami poparcia nie miało związku z pełnieniem przez sędziów funkcji publicznych. Niedługo później grupa posłów PiS złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu, który ma być podstawą do upublicznienia listy nazwisk sędziów popierających kandydatów do KRS.

Jak ujawnił niedawno Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, obydwa postępowanie prezesa UODO zostały zawieszone. Informację tę potwierdziliśmy w UODO.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane