statystyki

Kryszkiewicz: Podwójne standardy w Pałacu Prezydenckim [OPINIA]

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 23.10.2019, 08:33
Małgorzata Kryszkiewicz / fot. Wojtek Górski

Małgorzata Kryszkiewicz / fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

Założenie koszulki z napisem „Konstytucja”, udział w proteście przeciwko zmianom w prawie, zabranie głosu w debacie na temat wymiaru sprawiedliwości. Te wszystkie działania sędziów od dłuższego czasu są uznawane przez reprezentujących głowę państwa ministrów (i nie tylko przez nich) za naruszające zasadę apolityczności orzekających. I potępiane z całą mocą.

Weźmy chociażby ministra Pawła Muchę, który nieraz mówił, że „sędzia, który zaczyna uprawiać politykę, powinien odwiesić togę gdzieś w szafie i wystartować w wyborach”. Na razie nie słyszałam o takim przypadku. Wiem za to o sędzi, który co prawda sam nie wystartował w wyborach, ale za to postanowił publicznie wesprzeć jednego z kandydatów do Sejmu. Wie o tym także Kancelaria Prezydenta. Jednak temu akurat sędziemu nikt wstrętów nie czyni. I nikt tym bardziej nie każe mu zdejmować togi. Ale to zapewne tylko dlatego, że jest to sędzia w stanie spoczynku, a oni tóg na co dzień już nie noszą. No bo przecież powodem mierzenia sędziów tak nierówną miarą nie może być to, że poparcie zostało udzielone osobie, która – tak się akurat złożyło – startowała do Sejmu z list PiS.

„(…) z uwagi na fakt, iż wspomniana aktywność Pana Sędziego nie dotyczyła ustawowych zadań wykonywanych przez członka KRS (Krajowa Rada Sądownictwa – red.), Kancelaria Prezydenta RP nie będzie komentować sprawy”. E-maila o takiej treści otrzymaliśmy po pytaniach o Wiesława Johanna, który w krótkim filmiku publikowanym w mediach elektronicznych udzielił wsparcia Adamowi Borowskiemu. Ten startował w ostatnich wyborach do Sejmu z miejsca 14. listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu warszawskim. Zapytaliśmy prezydenta, gdyż Wiesław Johann, oprócz tego, że jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku (a takie osoby również obowiązuje zasada apolityczności), to jest jednocześnie przedstawicielem prezydenta w KRS. Tej rady, która również wielokrotnie potępiała – jej zdaniem – polityczne zachowania sędziów. Wiesław Johann jest jej wiceprzewodniczącym.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane