statystyki

O licytacji komorniczej poinformuje tylko komornik

autor: dr Zuzanna Łaganowska01.10.2019, 10:44; Aktualizacja: 01.10.2019, 10:44
Prezes UODO uznał, że podanie w obwieszczeniu spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej danych zanimizowanych dłużnika też będzie naruszeniem RODO. Powód? W małych środowiskach z łatwością można ustalić, o kogo chodzi.

Prezes UODO uznał, że podanie w obwieszczeniu spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej danych zanimizowanych dłużnika też będzie naruszeniem RODO. Powód? W małych środowiskach z łatwością można ustalić, o kogo chodzi.źródło: ShutterStock

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą wywieszać informacji o licytacjach komorniczych. Nie ma podstaw prawnych do takich obwieszczeń. Priorytetem jest ochrona danych osobowych dłużnika wynikająca z RODO – twierdzi prezes UODO.

Spółdzielnia nie ma prawa upubliczniać na drzwiach wejściowych do klatek schodowych obwieszczenia o licytacji komorniczej nieruchomości, które zawiera dane osobowe dłużnika – wynika m.in. ze stanowiska UODO, które zostało opublikowane we wrześniowym numerze „Newsletter UODO dla inspektorów ochrony danych”.

Jak poinformowano, do spółdzielni, która w ten sposób postąpiła, prezes UODO skierował wystąpienie, w którym wskazał, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i jednocześnie zwrócił się o podjęcie działań mających na celu, m.in. niedopuszczenie do podobnych sytuacji w przyszłości. Według prezesa UODO publikacja informacji o licytacji poprzez wywieszenie jej na ogólnodostępnej klatce schodowej, a więc w przestrzeni publicznej, gdzie istnieje możliwość zapoznania się z nią przez wiele osób, może stanowić naruszenie dóbr osobistych dłużnika. Jest zatem niezgodna z RODO. Takie działanie naraża też dłużnika i jego rodzinę na szykany i agresywne zachowania ze strony mieszkańców osiedla.

Fragment stanowiska prezesa UODO opublikowanego w „Newsletterze dla inspektorów ochrony danych” nr 6 z września 2019 r.

(…) Kwestia doręczania i upubliczniania obwieszczenia o licytacji została uregulowana w art. 954 i 955 Kodeksu postępowania cywilnego. (…) Z przywołanych przepisów nie wynika, by spółdzielnia miała obowiązek bądź uprawnienie do upublicznienia obwieszczenia o licytacji lokalu, wchodzącego w skład jej zasobów. Przepisy te jednoznacznie określają miejsca, w jakich obwieszczenie jest ogłaszane – nie wymieniono wśród nich budynków należących do stron czy uczestników postępowania egzekucyjnego.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane