statystyki

Dane osobowe: Internet raz regulowany globalnie, a raz tylko w UE

autor: Sławomir Wikariak08.10.2019, 20:00
Sytuacja jest zupełnie niezrozumiała i niezgodna ze zdrowym rozsądkiem, ale jednak znajduje oparcie w przepisach

Sytuacja jest zupełnie niezrozumiała i niezgodna ze zdrowym rozsądkiem, ale jednak znajduje oparcie w przepisachźródło: ShutterStock

Tylko 10 dni dzieli dwa ważne dla internetu wyroki trybunału w Luksemburgu. W jednym uznał, że europejskie normy stosuje się wyłącznie na terenie UE, w drugim już, że mogą objąć one cały świat.

Wtorek, 24 września 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje wyrok w sprawie dotyczącej prawa do bycia zapomnianym przez Google'a (sprawa C-507/17). Decyduje, że dotyczy ono wyłącznie europejskich wersji najpopularniejszej wyszukiwarki. Usunięte informacje na temat danej osoby wciąż można znaleźć choćby w amerykańskiej wersji serwisu. Wymaga to odrobinę zachodu i połączenia przez sieć VPN (Virtual Private Network), która pozwala zafałszować lokalizację użytkownika, ale jest stosunkowo proste do zrobienia.

Czwartek, 3 października 2019 r., TSUE wydaje wyrok w sprawie Facebooka (sprawa C-18/18). Dopuszcza on, by sądy zobowiązały portal społecznościowy do wyszukiwania treści uznanych za naruszające dobra osobiste i kasowania ich. Mówiąc wprost – sąd może nakazać dostawcy usług internetowych stosowane swego rodzaju cenzury prewencyjnej. Jednocześnie, zdaniem TSUE, nakaz ten może obejmować cały świat, a więc wszystkie wersje portalu, a nie tylko te, do których dostęp mają mieszkańcy UE.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane