statystyki

Dane osobowe: Internet raz regulowany globalnie, a raz tylko w UE

autor: Sławomir Wikariak08.10.2019, 20:00
Sytuacja jest zupełnie niezrozumiała i niezgodna ze zdrowym rozsądkiem, ale jednak znajduje oparcie w przepisach

Sytuacja jest zupełnie niezrozumiała i niezgodna ze zdrowym rozsądkiem, ale jednak znajduje oparcie w przepisachźródło: ShutterStock

Tylko 10 dni dzieli dwa ważne dla internetu wyroki trybunału w Luksemburgu. W jednym uznał, że europejskie normy stosuje się wyłącznie na terenie UE, w drugim już, że mogą objąć one cały świat.

Wtorek, 24 września 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje wyrok w sprawie dotyczącej prawa do bycia zapomnianym przez Google'a (sprawa C-507/17). Decyduje, że dotyczy ono wyłącznie europejskich wersji najpopularniejszej wyszukiwarki. Usunięte informacje na temat danej osoby wciąż można znaleźć choćby w amerykańskiej wersji serwisu. Wymaga to odrobinę zachodu i połączenia przez sieć VPN (Virtual Private Network), która pozwala zafałszować lokalizację użytkownika, ale jest stosunkowo proste do zrobienia.

Czwartek, 3 października 2019 r., TSUE wydaje wyrok w sprawie Facebooka (sprawa C-18/18). Dopuszcza on, by sądy zobowiązały portal społecznościowy do wyszukiwania treści uznanych za naruszające dobra osobiste i kasowania ich. Mówiąc wprost – sąd może nakazać dostawcy usług internetowych stosowane swego rodzaju cenzury prewencyjnej. Jednocześnie, zdaniem TSUE, nakaz ten może obejmować cały świat, a więc wszystkie wersje portalu, a nie tylko te, do których dostęp mają mieszkańcy UE.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane