Przyłębska: TK zbada konstytucyjność nakazu publikacji list poparcia do KRS

18.08.2019, 23:08; Aktualizacja: 19.08.2019, 10:27
W marcu Sejm wybrał 15 członków KRS na czteroletnią kadencję zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia 2018 r. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów i co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Wpłynęło 18 kandydatur. Politycy i organizacje społeczne występowały do Kancelarii o udostępnienie informacji o imionach, nazwiskach i miejscach orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych danych.

W marcu Sejm wybrał 15 członków KRS na czteroletnią kadencję zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia 2018 r. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów i co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Wpłynęło 18 kandydatur. Politycy i organizacje społeczne występowały do Kancelarii o udostępnienie informacji o imionach, nazwiskach i miejscach orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych danych.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z konstytucją nakazu opublikowania list poparcia kandydatów do KRS – zapowiedziała w niedzielę prezes TK Julia Przyłębska.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Obywatel.(2019-08-20 11:30) Zgłoś naruszenie 30

    Pni , prezes T.K. mgr., J. Przyłęcka , przestała by się kompromitować i urząd który sprawuje .?!

    Odpowiedz
  • wjw(2019-08-20 10:47) Zgłoś naruszenie 30

    Niech się lepiej sama zbada albo lepiej douczy. Ciekawe, kiedy zbadają w TK konstytucyjność Konstytucji RP ?

    Odpowiedz
  • podatnik(2019-08-20 09:32) Zgłoś naruszenie 30

    Już wiadomo jaki będzie wynik ????? Ta pani nie nadaje się na?????

    Odpowiedz
  • tak jest(2019-08-19 21:07) Zgłoś naruszenie 81

    Nasz - ułaskawimy przed procesem, niedobry wyrok - to go olejemy. Tak wygląda państwo Prawa i Sprawiedliwości....

    Odpowiedz
  • Mieeetek(2019-08-19 16:06) Zgłoś naruszenie 131

    Nieprawidłowo wybrani sędziowie TK będą badać nieprawidłowo wybrany KRS. Paranoja !

    Odpowiedz
  • jul(2019-08-19 14:16) Zgłoś naruszenie 91

    matoł wie - ale przybłędska nie

    Odpowiedz
  • Zenon(2019-08-19 12:21) Zgłoś naruszenie 131

    TW Balbina już zadecydował.Marionetka Przygłupska jak Duda może tylko podpisać.Decyzja uzgodniona przy rosołku.

    Odpowiedz
  • Zenon(2019-08-19 12:21) Zgłoś naruszenie 221

    TW Balbina już zadecydował.Marionetka Przygłupska jak Duda może tylko podpisać.Decyzja uzgodniona przy rosołku.

    Odpowiedz
  • ABC(2019-08-19 12:13) Zgłoś naruszenie 281

    Ależ się ta pani kryguje, a przecież już wie, jaki wyrok ma być i pewnie nawet ma świadomość, że wszyscy też to wiedzą...

    Odpowiedz
  • Finis Poloniae(2019-08-19 12:00) Zgłoś naruszenie 201

    Prawomocny Wyrok nam się nie podoba... To sobie go uchylimy. Jaka nauka będzie z tego płynąć dla dłużnika "Jana Kowalskiego"? Że wyroków nie warto samodzielnie wykonywać?

    Odpowiedz
  • Nie mamy(2019-08-19 11:29) Zgłoś naruszenie 210

    pańskiego płaszcza i co nam zrobicie?

    Odpowiedz