statystyki

Ujawnienie list poparcia dla kandydatów KRS a RODO. Co o tym sądzą eksperci?

autor: Jakub Styczyński13.08.2019, 11:16; Aktualizacja: 13.08.2019, 11:16
RODO. Dane osobowe

RODO. Dane osoboweźródło: ShutterStock

Unijny ustawodawca przewidział sytuację, do jakiej doszło w związku z niewykonaniem wyroku NSA. I w art. 86 RODO przedłożył interes publiczny ponad prywatny.

T a sytuacja nie miała prawa się wydarzyć – mówi dr Paweł Litwiński, adwokat w kancelarii Barta Litwiński.

– Jest bezdyskusyjne, że prawomocnych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego należy przestrzegać – dodaje dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej, of counsel w kancelarii Maruta Wachta oraz były dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, odpowiedzialny za krajową reformę ochrony danych osobowych.

„Prezes UODO w precedensowy sposób de facto przyznał sobie prawo do kontrolowania prawomocnych orzeczeń wydanych przez niezależny sąd” – stwierdza Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, w swoim liście do prezesa UODO.

To oczywiście reakcje na zobowiązanie Kancelarii Sejmu przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych do powstrzymania się od upublicznienia nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, do czego kancelarię zobowiązało z kolei prawomocne postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dyskusji na temat tego zajścia pojawiają się przepisy kilku ustaw. Spróbujmy więc uporządkować wiedzę.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Danuta67(2019-08-15 14:23) Zgłoś naruszenie 41

  Zdecydowana większość Polaków wie że pis nie respektuje niczego i nie liczy się z niczym to zakłamana organizacja, która dostała się do władzy pod hasłami, które im są obce w życiu. To oszuści kłamcy i łamacze przyzwoitości. A jak im coś nie wyjdzie to zawsze mogą zwalić winę na platformę. Szkoda tych 4-ch lat, które zostały bezpowrotnie zmarnowane. Dobra koniunktura mogla nas umocnić w strukturach UE i moglibyśmy wiele uzyskać a teraz co jesteśmy w powijakach albo jeszcze gorzej. Zal serce ściska co z nami zrobiono i co jeszcze zrobią. Zmiana dobra musi odejść w zapomnienie.

  Odpowiedz
 • zssz(2019-08-13 13:44) Zgłoś naruszenie 215

  Czy jeżeli podpiszę listę poparcia dla kandydata na posła również może być ona upubliczniona panie RPO? A jeśli przez to stracę pracę to państwo mi wypłaci odszkodowanie?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • zeus(2019-08-15 18:48) Zgłoś naruszenie 12

  Niemieckie media znalazły sobie eksperta.....toć ********* ma większą wiedzę niż ten mecenas...

  Odpowiedz
 • s(2019-08-13 15:18) Zgłoś naruszenie 110

  Podpisanie wniosku jest oświadczeniem woli radnego, rodzącym skutki publicznoprawne." Skoro tak, to "do wniosku o odwołanie starosty złożonego przez uprawnioną do tego grupę radnych nie można stosować reguł wynikających z prawa cywilnego w zakresie oświadczeń woli ani też konstruować zasady swobody składania wniosku i wycofywania go w dowolnym momencie, bez ograniczeń i konsekwencji prawnych

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • haloh(2019-08-14 14:53) Zgłoś naruszenie 14

  II OSK 992/13 . Sprawa wydaje się prosta, skoro oświadczenie o poparciu wywołuje skutki w sferze publicznoprawnej nie stosujemy do niego przepisów kc o możliwości cofnięcia

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • proste(2019-08-14 14:36) Zgłoś naruszenie 16

  Podobieństwo jest istotne- jeżeli udzielasz poparcia w sprawie wyboru organu publicznoprawnego to nie ma możliwosci wycofywania go. W przeciwnym wypadku doszłoby do nieopisanego chaosu w państwie , np. gdyby ktoś "namyślił" się po roku.... Jeżeli zatem podpisy zostały skutecznie złożone do marszałka to nie ma możliwości dowolnego cofania oświadczenia i cofania procedur, które ruszyły. Rozumiem jednak, że niektórym zależy na anarchii i chaosie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane