Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych: Jak uzyskać, co powinien zawierać wniosek [2019]

autor: Bartosz Michalski17.08.2019, 17:00
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Zgodnie z treścią art. 102 ust. 1 u.k.s.c. zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.źródło: ShutterStock

Już niedługo wejdzie w życie nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która podniesie opłaty sądowe. Dochodzenie swoich praw na tej drodze będzie droższe. Co może zrobić strona, której nie stać na uiszczenie takiej opłaty? Otóż ustawodawca przewidział w takiej sytuacji możliwość zwolnienia jej od kosztów sądowych w całości lub części. Jak można z tego skorzystać? Komu przysługuje? Co należy złożyć wraz z wnioskiem? Czy od decyzji sądu przysługuje jakiś środek zaskarżenia? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Sebastan(2020-02-22 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    A czy wniosek o sporządzenie uzasadnienia postanowienia odmawiającego zwolnienia od kosztów podlega obecnie opłacie 100 zł czy nie? Skoro samo zażalenie na odmowę jest bezpłatne? Czy jednak za uzasadnienie trzeba zapłacić?

    Odpowiedz
  • AntyPrawnik(2020-06-01 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Michalski, a to orzecznictwo komunistycznego sądu z 1974 roku cytuje Pan na poważnie? Zapominając, że Konwencja Praw Człowieka od 1993 roku wprowadza w Polsce zasade prawną zwalniająca z kosztów sądowych osoby, które na to nie stać, w tym osoby bezrobotne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane