statystyki

Słowik: Sąd Najwyższy zapomniał, jak się robi szpagat [OPINIA]

autor: Patryk Słowik17.06.2019, 07:30; Aktualizacja: 17.06.2019, 18:56
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie byłem zwolennikiem działań podejmowanych przez sędziów Sądu Najwyższego, którzy bronili samych siebie przy wykorzystaniu sztuczek prawnych i dyskusyjnych pytań prejudycjalnych kierowanych do Trybunału Sprawiedliwości UE. Rozumiałem jednak ich rację: gdy jedzie na kogoś walec, metoda powstrzymania operatora maszyny jest drugorzędna.

Nie mogę więc potępiać SN, który nie podjął w piątek uchwały w szalenie istotnej kwestii, skoro możliwość jej podjęcia była dyskusyjna. Razi mnie jednak to, że w swojej sprawie sędziowie wykazywali się ogromną kreatywnością, zaś w sprawie dotyczącej tysięcy obywateli procedura okazała się sztywna.

Mowa o rozproszonej kontroli konstytucyjności. Sąd Najwyższy miał możliwość na stałe wpisać ją do podręcznika statystycznego polskiego sędziego. A było to tak, że w marcu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny uznał jeden z przepisów prawa ochrony środowiska za niezgodny z ustawą zasadniczą. Chodziło o to, że ludzie, których nieruchomości straciły na wartości, mieli dwa lata na wytoczenie powództwa o odszkodowanie od wejścia w życie aktu, który ograniczył sposób korzystania z nieruchomości. Trybunał przyznał, że był to termin zbyt krótki, przez co wiele osób nie skorzystało ze swojego uprawnienia. Zarazem sędziowie odroczyli utratę mocy obowiązującej przepisu o 12 miesięcy. To częsta praktyka – bywa bowiem tak, że przepis jest niekonstytucyjny, ale wyrzucenie go z ustawy od razu i pozostawienie dziury byłoby szkodliwe.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane