statystyki

Uchwała SN: KOWR nie musi posługiwać się dokumentami uwiarygadniającymi

autor: Patryk Słowik17.06.2019, 07:36; Aktualizacja: 17.06.2019, 07:42
Uchwała podjęta przez SN jest zgodna z tym, o co wnioskowała Prokuratoria Generalna RP. Radca PGRP Małgorzata Sieńko przekonywała SN właśnie tym, że ustawodawcy przy tworzeniu art. 788 par. 1 k.p.c. chodziło o stworzenie gwarancji, że z uprawnienia korzysta właściwa osoba. A w tym przypadku nie ma co do tego wątpliwości.

Uchwała podjęta przez SN jest zgodna z tym, o co wnioskowała Prokuratoria Generalna RP. Radca PGRP Małgorzata Sieńko przekonywała SN właśnie tym, że ustawodawcy przy tworzeniu art. 788 par. 1 k.p.c. chodziło o stworzenie gwarancji, że z uprawnienia korzysta właściwa osoba. A w tym przypadku nie ma co do tego wątpliwości.źródło: ShutterStock

Dopuszczalne jest nadanie klauzuli wykonalności w trybie określonym w art. 788 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego na rzecz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) sądowemu tytułowi egzekucyjnemu wydanemu na rzecz Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR). KOWR nie musi posługiwać się żadnymi dokumentami uwiarygadniającymi. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w podjętej w ostatni piątek uchwale.

Sprawa dotyczyła interpretacji art. 788 par. 1 k.p.c. Określa on, że „jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym”. Odczytując przepis literalnie, KOWR nie miałby możliwości uzyskania klauzuli wykonalności dla tytułu egzekucyjnego wydanego na rzecz nieistniającej już ANR. Ustawodawca nie przewidział bowiem żadnego specjalnego trybu uwiarygodnienia się, a zatem KOWR nie dysponuje dokumentem wskazanym w przepisie kodeksu. Sęk w tym, że KOWR otrzymał prezent w postaci ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (Dz.U. z 2017 r. poz. 624). Jej art. 46 ust. 1 wskazuje, że KOWR od 1 września 2017 r. z mocy prawa wstępuje w ogół praw i obowiązków znoszonej ANR.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane