statystyki

SN znów kieruje pytania do TSUE: Chce wiedzieć m.in. czy może ocenić status nowych sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.06.2019, 07:28; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:29
Sąd Najwyższy zdecydował się zadać pięć kolejnych pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I zawnioskował o zastosowanie trybu przyśpieszonego.

Sąd Najwyższy zdecydował się zadać pięć kolejnych pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I zawnioskował o zastosowanie trybu przyśpieszonego.źródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy zdecydował się zadać pięć kolejnych pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I zawnioskował o zastosowanie trybu przyśpieszonego.

Tym razem pytania dotyczą przede wszystkim statusu 27 sędziów SN, których prezydent, wbrew postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego, powołał w październiku zeszłego roku, oraz procedury, w wyniku której do tego powołania doszło. Postanowienie o skierowaniu pytań zapadło w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przy okazji rozpoznawania wniosku o zabezpieczenie powództwa w sprawie o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego jednego z sędziów SN powołanych w 2018 r.

SN chce wiedzieć m.in., czy ma prawo ocenić status nowych sędziów SN. Pyta więc TSUE, czy unijne regulacje zezwalają na to, aby to właśnie on, jako sąd ostatniej instancji, stwierdził w postępowaniu o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego, że nie jest sędzią osoba, której co prawda doręczono akt powołania, jednak stało się to na podstawie przepisów naruszających zasadę skutecznej ochrony sądowej. Chodzi tutaj o regulację, zgodnie z którą złożenie odwołania przez uczestników konkursu do SN nie wstrzymuje procedury nominacyjnej. SN podnosi, że uniemożliwienie zbadania tej kwestii przez sąd przed wręczeniem aktu powołania miało charakter „intencjonalny”.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • xyz(2019-06-13 13:12) Zgłoś naruszenie 22

    Pani redaktor. Szkoda poruszać tą tematykę. Brak kompletnie zainteresowania niepokornymi sędziami, sądami, TSUE. Pisać więcej o błędach sędziów, jak ulepszyć pracę sądów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane