statystyki

Adwokaci nie złamali prawa przed komisją weryfikacyjną

autor: Sławomir Wikariak10.04.2019, 09:48; Aktualizacja: 10.04.2019, 10:26
rzewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki w 2017 r. zapowiadał również zawiadomienie prokuratury o możliwości naruszenia prawa przez ówczesną prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

rzewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki w 2017 r. zapowiadał również zawiadomienie prokuratury o możliwości naruszenia prawa przez ówczesną prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.źródło: ShutterStock

Hanna Gronkiewicz-Waltz miała prawo przekazać reprezentującym ją pełnomocnikom dane osobowe lokatorów kamienicy przy ul. Poznańskiej 14. A prawnicy mogli wykorzystać je podczas rozprawy – uznała prezes UODO.

Chodzi o przesłuchanie lokatorów kamienicy w sierpniu 2017 r., podczas którego pełnomocnicy ówczesnej prezydent miasta zadawali m.in. pytania dotyczące zadłużenia lokali i sytuacji życiowej mieszkańców kamienicy przy ul. Poznańskiej 14. Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki uznał to za dręczenie lokatorów i wykluczył pełnomocników Bartosza Przeciechowskiego i Zofię Gajewską za niewłaściwie zachowanie. Jednocześnie też zawiadomił ówczesnego generalnego inspektora ochrony danych osobowych o naruszeniu przepisów. Jego zdaniem miasto przekazało im bezprawnie dane osobowe lokatorów, w tym dane szczególnie chronione, a ci – równie bezprawnie – ujawnili je podczas obrad komisji.

– Wszystko wskazuje na to, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przekazała wrażliwe dane swoim prawnikom po to, żeby oni gnębili mieszkańców Warszawy na komisji, co jest niezgodne z obowiązującym prawem, ale również skandaliczne pod względem moralnym – przekonywał Patryk Jaki. Adwokaci tłumaczyli zaś, że jedynie wykonywali swe obowiązki i próbowali ustalić, czy problemy mieszkaniowe lokatorów wiązały się wyłącznie z reprywatyzacją, czy też wynikały z przypadków losowych.

Z treści decyzji, do jakiej dotarł DGP, wynika, że prezes UODO nie dopatrzyła się naruszenia prawa ani w działaniach samej prezydent Warszawy, ani też jej prawników. Same dane osobowe, w tym także szczególne, bo dotyczące stanu zdrowia, przekazali miastu sami lokatorzy we wnioskach o najem nieruchomości. Przetwarzano je więc zgodnie z prawem. Z kolei miasto mogło je przekazać swym pełnomocnikiem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e RODO, gdyż było to niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym oraz na podstawie art. 9 ust. 2 lit. f i g RODO (w odniesieniu do danych dotyczących stanu zdrowia), jako niezbędne do dochodzenia lub obrony roszczeń oraz ze względów związanych z ważnym interesem publicznym.

„Z analizy zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika bowiem, że m.st. Warszawa w sposób uprawniony udostępniło dane osobowe na rzecz pełnomocników w celu zapewnienia zastępstwa (reprezentacji), ochrony interesów i świadczenia pomocy prawnej, w szczególności w toku rozprawy przed komisją, przez podmiot profesjonalny, a oni w sposób uprawniony przetwarzali dane osobowe, zgodnie z zawartymi umowami” – napisano w uzasadnieniu decyzji.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Mecenas(2019-04-10 11:28) Zgłoś naruszenie 96

  Przecieszewski jest w stowarzyszeniu im. pforesora Hołdy KRS .0000376341. Tam wchodzimy i już jest znany powszechnie PESEL Przecieszewskiego

  Odpowiedz
 • Mecenas(2019-04-10 10:41) Zgłoś naruszenie 712

  Dajcie nazwiska tych adwokatów. W 10 minut za pomocą (CEIDG, KRS, KSIĘGI WIECZYSTE + portale społecznościowe) ustalę ich adresy zamieszkania, PESELE, nieruchomości jakich są właścicielami, relacje rodzinne, do jakich szkół, przedszkoli chodzą ich dzieci......, Ochrona danych osobowych w Polsce to fikcja...:)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Teo(2019-04-10 10:52) Zgłoś naruszenie 63

  Nie masz pojęcia o pracy adwokata.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-04-10 17:54) Zgłoś naruszenie 31

  Tonący brzytwy się chwyta, pan Jaki również. Tyle że brzytwa nie pływa...... 😁

  Odpowiedz
 • Korala(2019-05-06 01:13) Zgłoś naruszenie 00

  W Poznaniu prawo dobrze stoi. Byłam u mecenas Moniki Teller z kancelarii Iwo Klisz w sprawie prywatnej porady prawnej i zadziwiające jak można sprawnie poruszać się w zawiłościach prawnych

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane