statystyki

Nowelizacja KPC: Czy niedoszły pozwany powinien wiedzieć o oddaleniu bezzasadnego powództwa?

autor: Piotr Szymaniak03.04.2019, 20:00
pozew dokument prawo

Podczas wczorajszego posiedzenia podkomisji Szymon Dejk z Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych zwracał uwagę, że oddalenie pozwu na posiedzeniu niejawnym może stanowić naruszenie prawa do sądu, zwłaszcza w przypadku nieuzasadnionych oddaleń.źródło: ShutterStock

Jeśli Nowak wniesie przeciwko Kowalskiemu pozew, który jest całkowicie bezzasadny, wówczas sąd będzie mógł na posiedzeniu niejawnym oddalić powództwo. W takiej sytuacji nawet nie doręczy Kowalskiemu pozwu. A jeśli Nowak nie zgodzi się z tym rozstrzygnięciem i wniesie apelację, której sąd również nie uwzględni, Kowalski także o tym nie będzie nic wiedział.

Takie – budzące kontrowersje – rozwiązanie przewiduje planowany art. 191 1 kodeksu postępowania cywilnego. Nad projektem dużej nowelizacji k.p.c. pracuje obecnie Sejm.

Podczas wczorajszego posiedzenia podkomisji Szymon Dejk z Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych zwracał uwagę, że oddalenie pozwu na posiedzeniu niejawnym może stanowić naruszenie prawa do sądu, zwłaszcza w przypadku nieuzasadnionych oddaleń. – Proszę też zwrócić uwagę, że te przepisy będą wpływały na sytuację konsumentów niereprezentowanych przez profesjonalnych pełnomocników – wskazywał.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane