statystyki

Nowelizacja KPC: Czy niedoszły pozwany powinien wiedzieć o oddaleniu bezzasadnego powództwa?

autor: Piotr Szymaniak03.04.2019, 20:00
pozew dokument prawo

Podczas wczorajszego posiedzenia podkomisji Szymon Dejk z Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych zwracał uwagę, że oddalenie pozwu na posiedzeniu niejawnym może stanowić naruszenie prawa do sądu, zwłaszcza w przypadku nieuzasadnionych oddaleń.źródło: ShutterStock

Jeśli Nowak wniesie przeciwko Kowalskiemu pozew, który jest całkowicie bezzasadny, wówczas sąd będzie mógł na posiedzeniu niejawnym oddalić powództwo. W takiej sytuacji nawet nie doręczy Kowalskiemu pozwu. A jeśli Nowak nie zgodzi się z tym rozstrzygnięciem i wniesie apelację, której sąd również nie uwzględni, Kowalski także o tym nie będzie nic wiedział.

Takie – budzące kontrowersje – rozwiązanie przewiduje planowany art. 191 1 kodeksu postępowania cywilnego. Nad projektem dużej nowelizacji k.p.c. pracuje obecnie Sejm.

Podczas wczorajszego posiedzenia podkomisji Szymon Dejk z Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych zwracał uwagę, że oddalenie pozwu na posiedzeniu niejawnym może stanowić naruszenie prawa do sądu, zwłaszcza w przypadku nieuzasadnionych oddaleń. – Proszę też zwrócić uwagę, że te przepisy będą wpływały na sytuację konsumentów niereprezentowanych przez profesjonalnych pełnomocników – wskazywał.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane