statystyki

Reforma kodeksu postępowania cywilnego poddawana ostatnim szlifom

autor: Piotr Szymaniak13.06.2019, 07:38; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:38
Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach kończy prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego. Choć rządowy projekt zmierza do przyspieszenia postępowań i ukrócenia obstrukcji procesowej, posłowie opozycji krytykują, że zaproponowane rozwiązania nie pozwolą na osiągnięcie tego celu.

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach kończy prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego. Choć rządowy projekt zmierza do przyspieszenia postępowań i ukrócenia obstrukcji procesowej, posłowie opozycji krytykują, że zaproponowane rozwiązania nie pozwolą na osiągnięcie tego celu.źródło: ShutterStock

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach kończy prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego. Choć rządowy projekt zmierza do przyspieszenia postępowań i ukrócenia obstrukcji procesowej, posłowie opozycji krytykują, że zaproponowane rozwiązania nie pozwolą na osiągnięcie tego celu.

Pobożne życzenia

Przykładem jest choćby znaczne ograniczenie możliwości zgłaszania zarzutu potrącenia w postępowaniach gospodarczych. Zdaniem Barbary Dolniak z Nowoczesnej doprowadzi to do tego, że zamiast rozstrzygnąć wzajemne roszczenia w jednym postępowaniu, strona będzie musiała zainicjować drugi proces. W efekcie liczba spraw kierowanych do sądów wzrośnie.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiek argumentował jednak wczoraj w Sejmie, że powrót do takich rozwiązań jest konieczny do walki z obstrukcją procesową. – Bardzo często strona pozwana podnosiła wyimaginowane zarzuty potrącenia, tylko po to, by przedłużyć postępowanie – zaznaczał Piebiak.

Wicemarszałek Dolniak przekonywała też, że założenie, iż sędzia będzie wyznaczał terminy rozpraw z dnia na dzień lub bez zbędnej zwłoki, jest pobożnym życzeniem, z tak prozaicznych powodów, jak brak wolnych sal rozpraw czy braki kadrowe, obejmujące nie tylko sędziów ale i pracowników obsługi.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Czesław(2019-06-13 14:45) Zgłoś naruszenie 101

  Instrukcja jak nie płacić zobowiązań i nie dać się pozwać: 1. wymeldować się 2. nie odbierać korespondencji. I to już. Sukces, wystarczy. Nie dziękujcie, nie ma za co.

  Odpowiedz
 • politykier(2019-06-13 12:17) Zgłoś naruszenie 71

  ad jaaaa Problem w tym, że nikt tego nie robi. Opozycja jest jak kilo gwoździ - nic nigdy przez prawie 4 lata nie zaproponowała, tylko potrafi wrzeszczeć, że to co robi rząd jest do d.... niczego. Radcy prawni i adwokaci, jak i sędziowie są zajęci podejmowaniem uchwał potępiających rząd za wszystko, wyrażających zaniepokojenie itd. itp. Nawet dziśw tej gazecie SN znowu zajmuje się sobą, wojuje z nowymi sędziami, zadaje pytania prawne itp., czyli zajmuje się polityką Jakoś nie pamiętam takiej aktywności w zwykłych , normalnych sparawch ludzi.

  Odpowiedz
 • jaaaaa(2019-06-13 11:59) Zgłoś naruszenie 31

  Mam nadzieję, że ta reforma jednak w życie nie wejdzie. Mam dosyć zmian, zwłaszcza, że większość tylko utrudnia wszystkim życie... Przyspieszenie postępowania nastąpi, kiedy więcej biegłych będzie na listach, pracownicy sądów będą lepiej wynagradzani i będzie ich więcej... Jestem za likwidacją postępowania uproszczonego, po co to w ogóle jest (oprócz niższych opłat w stałej wysokości)? Do prekluzji dowodowej w gospodarczym nie ma po co wracać, bo będą procesy o formalizmy, a nie procesy merytoryczne. Uprościć postępowanie pewnie można i trzeba. Zrobić to jednak wypadałoby w konsultacji z przedstawicielami wszystkich zawodów prawniczych, po sprawdzeniu jak sobie radzą sądy zagranicą, szerokiej dyskusji ....

  Odpowiedz
 • leo(2019-06-13 16:43) Zgłoś naruszenie 11

  Powinni znieść w KPC wszelkie przymusy radcowsko-adwokackie, jako naruszające konstytucyjne zasady gospodarki rynkowej, równości wobec prawa i wolności.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane