statystyki

Reforma kodeksu postępowania cywilnego poddawana ostatnim szlifom

autor: Piotr Szymaniak13.06.2019, 07:38; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:38
Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach kończy prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego. Choć rządowy projekt zmierza do przyspieszenia postępowań i ukrócenia obstrukcji procesowej, posłowie opozycji krytykują, że zaproponowane rozwiązania nie pozwolą na osiągnięcie tego celu.

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach kończy prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego. Choć rządowy projekt zmierza do przyspieszenia postępowań i ukrócenia obstrukcji procesowej, posłowie opozycji krytykują, że zaproponowane rozwiązania nie pozwolą na osiągnięcie tego celu.źródło: ShutterStock

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach kończy prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego. Choć rządowy projekt zmierza do przyspieszenia postępowań i ukrócenia obstrukcji procesowej, posłowie opozycji krytykują, że zaproponowane rozwiązania nie pozwolą na osiągnięcie tego celu.

Pobożne życzenia

Przykładem jest choćby znaczne ograniczenie możliwości zgłaszania zarzutu potrącenia w postępowaniach gospodarczych. Zdaniem Barbary Dolniak z Nowoczesnej doprowadzi to do tego, że zamiast rozstrzygnąć wzajemne roszczenia w jednym postępowaniu, strona będzie musiała zainicjować drugi proces. W efekcie liczba spraw kierowanych do sądów wzrośnie.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiek argumentował jednak wczoraj w Sejmie, że powrót do takich rozwiązań jest konieczny do walki z obstrukcją procesową. – Bardzo często strona pozwana podnosiła wyimaginowane zarzuty potrącenia, tylko po to, by przedłużyć postępowanie – zaznaczał Piebiak.

Wicemarszałek Dolniak przekonywała też, że założenie, iż sędzia będzie wyznaczał terminy rozpraw z dnia na dzień lub bez zbędnej zwłoki, jest pobożnym życzeniem, z tak prozaicznych powodów, jak brak wolnych sal rozpraw czy braki kadrowe, obejmujące nie tylko sędziów ale i pracowników obsługi.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Czesław(2019-06-13 14:45) Zgłoś naruszenie 101

  Instrukcja jak nie płacić zobowiązań i nie dać się pozwać: 1. wymeldować się 2. nie odbierać korespondencji. I to już. Sukces, wystarczy. Nie dziękujcie, nie ma za co.

  Odpowiedz
 • politykier(2019-06-13 12:17) Zgłoś naruszenie 71

  ad jaaaa Problem w tym, że nikt tego nie robi. Opozycja jest jak kilo gwoździ - nic nigdy przez prawie 4 lata nie zaproponowała, tylko potrafi wrzeszczeć, że to co robi rząd jest do d.... niczego. Radcy prawni i adwokaci, jak i sędziowie są zajęci podejmowaniem uchwał potępiających rząd za wszystko, wyrażających zaniepokojenie itd. itp. Nawet dziśw tej gazecie SN znowu zajmuje się sobą, wojuje z nowymi sędziami, zadaje pytania prawne itp., czyli zajmuje się polityką Jakoś nie pamiętam takiej aktywności w zwykłych , normalnych sparawch ludzi.

  Odpowiedz
 • jaaaaa(2019-06-13 11:59) Zgłoś naruszenie 31

  Mam nadzieję, że ta reforma jednak w życie nie wejdzie. Mam dosyć zmian, zwłaszcza, że większość tylko utrudnia wszystkim życie... Przyspieszenie postępowania nastąpi, kiedy więcej biegłych będzie na listach, pracownicy sądów będą lepiej wynagradzani i będzie ich więcej... Jestem za likwidacją postępowania uproszczonego, po co to w ogóle jest (oprócz niższych opłat w stałej wysokości)? Do prekluzji dowodowej w gospodarczym nie ma po co wracać, bo będą procesy o formalizmy, a nie procesy merytoryczne. Uprościć postępowanie pewnie można i trzeba. Zrobić to jednak wypadałoby w konsultacji z przedstawicielami wszystkich zawodów prawniczych, po sprawdzeniu jak sobie radzą sądy zagranicą, szerokiej dyskusji ....

  Odpowiedz
 • leo(2019-06-13 16:43) Zgłoś naruszenie 11

  Powinni znieść w KPC wszelkie przymusy radcowsko-adwokackie, jako naruszające konstytucyjne zasady gospodarki rynkowej, równości wobec prawa i wolności.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane