statystyki

Sędziowie pokoju bez wykształcenia prawniczego. Rząd składa obietnice reformy sądownictwa

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.03.2019, 07:45; Aktualizacja: 14.03.2019, 07:46
Sędziowie przyznają, że przedstawione pomysły – co do zasady – są w dużej mierze zbieżne z postulatami kierowanymi od lat wobec rządzących przez środowisko sędziowskie

Sędziowie przyznają, że przedstawione pomysły – co do zasady – są w dużej mierze zbieżne z postulatami kierowanymi od lat wobec rządzących przez środowisko sędziowskieźródło: ShutterStock

Resort sprawiedliwości ma plan przeprowadzenia rzeczywistej reformy sądownictwa. Jego główne założenia – jak doniosła ”Rzeczpospolita„ to wprowadzenie sędziów pokojów oraz spłaszczenie struktury sądownictwa i utworzenie jednolitego stanowiska sędziowskiego.

I choć cel jest słuszny (usprawnienie wymiaru sprawiedliwości), to jednak rodzą się wątpliwości. A to dlatego, że o tych pomysłach Rząd Zjednoczonej Prawicy mówi niemal od samego początku, a jak dotąd nic się w tym kierunku nie działo. Nie bez znaczenia jest również fakt, że do wyborów pozostało zaledwie kilka miesięcy, więc szanse na uchwalenie odpowiednich zmian jeszcze w tej kadencji parlamentu są raczej znikome.

Pośrednio przyznaje to w rozmowie z DGP Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (44)

  • re(2019-03-14 08:01) Zgłoś naruszenie 6813

    Kompromitacja.

    Odpowiedz
  • Jurek(2019-03-14 11:26) Zgłoś naruszenie 432

    Czy chciałbyś żeby twój sąsiad sądził ciebie w sądzie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • człek(2019-03-14 09:32) Zgłoś naruszenie 4310

    Sędziowie pokoju bez wykształcenia prawniczego??? Każdy jeden wyrok takiego tworu będzie można zaskarżyć do TSUE. Zasady słuszności????? Jezu, zasady słuszności to w jakichś systemach pierwotnych były. Nowoczesne społeczeństwa kierują się prawem pisanym. W żadnym systemie prawnym nie orzekają co do moich praw i obowiązków sędziowie nie będący prawnikami. A że z wyborów będą pochodzić? To zróbmy wybory na wszystko zamiast kształcić lekarzy, aktorów, ślusarzy i prawników. Aż się w głowie nie mieści, jaki trzeba mieć brak wyobraźni, żeby coś takiego wymyślić. I popierać.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jestem na nie(2019-03-14 09:18) Zgłoś naruszenie 343

    A wystarczy wykorzystać asesorów na początku asesury (przez okres choćby roku) albo referendarzy, którzy mogliby przewodniczyć składom orzekającym. A nawet tylko prawników po studiach, a nie oddelegowanych działaczy partyjnych. Bo raczej jedynie partie będą miały na tylko rozbudowane i sformalizowane struktury by zapewnić poparcie swoim kandydatom. Zwłaszcza, że okręgi wyborcze mają się mieścić w granicach powiatów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zzz(2019-03-14 08:43) Zgłoś naruszenie 303

    Np. Malarz pokojowy ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • why(2019-03-14 08:42) Zgłoś naruszenie 2715

    A co z zagospodarowaniem prawników bez aplikacji? To olbrzymia grupa ludzi, których deprecjonuje się, mimo że często wykonują pracę nie mniej prawniczą niż członkowie korporacji. Prawnicy w firmach prowadzący sprawy swoich pracodawców, prawnicy w urzędach, którzy jako urzędnicy robią wszystko sami (od zebrania dowodów po wydanie decyzji). Czy wydawanie decyzji różni się od wydawania wyroku? Bardzo niewiele. Tylko mniejszą dowolnością w interpretacji faktów. Dlaczego tak duża grupa wyborców jest pozostawiona sobie. To przecież temat bardziej nośny niż sędziowie pokoju.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ryytyty(2019-03-14 11:20) Zgłoś naruszenie 260

    Powrót do komuny i do kolegiów ds. wykroczeń... Wola ludu pracującego miast i wsi teraz będzie sądzić drobne sprawy...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • degradowany(2019-03-14 09:37) Zgłoś naruszenie 261

    Powszechna degradacja.

    Odpowiedz
  • Mecenas(2019-03-14 08:25) Zgłoś naruszenie 2355

    Gersodrf, była radcą prawną, nie miała żadnego doświadczenia w orzekaniu w sądach, a zrobiono ją Prezesem Sądu Najwyższego....., patrząc na niektórych sędziów, pewnikiem jest, że osoby bez wykształcenia prawniczego, będą sprawiedliwsi...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • kmicic(2019-03-14 12:25) Zgłoś naruszenie 190

    jak to pięknie brzmi pochodzący z wyborów", ja już widzę frekwencję na tych wyborach (pewnie zdominują je rodziny kandydatów), pewnie będzie podobna jak z referendum z okręgami jednomandatowymi (ok 7%, koszt 71 milionów), ja proponuję najpierw zrobić referendum w którym obywatele odpowiedzą na pytanie: czy chcesz aby twoją sprawę sądową sądziła osoba bez wykształcenia prawniczego? a już tam poza nawiasem, bez zmiany konstytucji tego nie da się przeprowadzić

    Odpowiedz
  • 98y p(2019-03-14 12:00) Zgłoś naruszenie 167

    Pomysły takie rodzą się z wysyłania prawników na studia zagraniczne - znają angielski to studiują anglo-amerykańskie common law. Potem wydaje im się, że można coś takiego przeszczepić do kontynentalnej Europy, gdzie porządek prawny i tradycje stosowania prawa kształtowały się odmiennie - gdzie funkcjonowało prawo pozytywne, spisane, a prawo karne było kształtowane przez trybunały inkwizycyjne (to i tak był postęp). Do dziś opieramy się na zasadzie Nullum crimen sine lege, nulla poena sine lege - to jest istota prawa karnego. Przy orzekaniu na zasadzie słuszności, tracimy pewność prawa. A ta jest chyba cenną wartością.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Do prostych spraw wystarczą podstawy prawa(2019-03-14 09:48) Zgłoś naruszenie 1644

    Co prawnik to inny paragraf do tej samej sprawy. A tu trzeba ludzi wolnych od rutyny i zachłanności prawniczej - do prostych spraw i wykroczeń wystarczą podstawy prawa i uczciwość. Tak tak , wiem co piszę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rzeczywistość(2019-03-14 20:51) Zgłoś naruszenie 150

    Na poważnie: Jak ma wyglądać kampania wyborcza na sędziego pokoju? Wybierzcie mnie! Uchylę Wasze mandaty za prędkość! Kibice wybierzcie mnie! Wasz tysiąc głosów starczy! Picie na stadionie to czyn na pouczenie!

    Odpowiedz
  • Obywatel(2019-03-14 14:01) Zgłoś naruszenie 120

    Tka rozmowa: "Proszę Pana obetniemy Panu lewy kciuk, może przestanie boleć. Ale Panie doktorze mnie boli prawe kolano. Spokojnie, jak nie pomorze to dojdziemy do kolana." Tak mniej więcej wygląda ta tz. reforma sądownictwa. Czy ktoś zdiagnozuje przyczynę zapaści sądownictwa a następnie zaordynuje odpowiednie leczenie. Naprawę zaczyna się od ustalenia przyczyn problemów a nie łatania na siłę .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xvart(2019-03-14 09:18) Zgłoś naruszenie 1019

    ale dlaczego wykroczenia? Przecież największe tyły są w sądach cywilnych, które są zawalone drobnymi sprawami np. o 50 zł. Tam trzeba sędziów pokoju, bo niby po co sędzia zawodowy w sprawie o zapłatę za jazdę tramwajem bez biletu, reklamację butów, czy o niezapłacony czynsz za mieszkanie? Takich spraw są miliony, a naprawdę do 90% z nich nie potrzeba nawet prawnika. Pamiętam sprawę o to, że pies zagryzł kury. Ponieważ kury były dwie - wartość przedmiotu sporu wynosiła 20 zł. Trzeba było przesłuchać 20 świadków na okoliczność czyj był pies (bo nikt się do niego nie przyznawał). Dla tych ludzi ta sprawa była ważna, ale kosztowało to mnóstwo czasu, w którym leżały np. sprawy o odszkodowanie od ubezpieczycieli, czy sprawy o dział spadku, gdzie wartość samych nieruchomości przekraczała milion złotych. Żeby było wszystko jasne: sędziom jest wszystko jedno. Lepiej jest sądzić sprawę o 20 zł, niż o 10 mln. Ba jak się człowiek pomyli to wyjmie z kieszeni te 20 zł i po sprawie. Ale Polska to bardzo bogaty kraj, skoro stać nas na takie marnotrawienie publicznych pieniędzy na pensje dla sędziów zawodowych, którzy zajmują się sądzeniem spraw o 20 zł zamiast zajmować się naprawdę poważnymi problemami....

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Valdemort(2019-03-14 19:31) Zgłoś naruszenie 94

    Volksgericht plus Sądy Ludowe w Sowietach BIS? niematura lecz fryzura zrobi z ciebie członka biura (PIS)

    Odpowiedz
  • Ha ha(2019-03-14 09:54) Zgłoś naruszenie 824

    Znawcy prawa niech sobie przypomnaą , iż to cywilni ławnicy w Państwie Prawa decydują jaki wyrok będzie nawet dla miordercy, a nie sędzia . A cóż dopiero w sprawie kradzieży np pary "luksusowych" drogich skarpetek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fana(2019-03-14 20:26) Zgłoś naruszenie 412

    Kruczki prawne są na porządku dziennym, nie liczy się sprawiedliwość tylko procedury i cwany adwokat który zapędzi sędziego w kozi róg .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bob Sanders(2019-06-08 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Sedziowie powinni posiadac wykszt. prawnicze a to nie powinno marnowac się na rynku pracy. Wystarczy wprowadzic wiek dosw. życiowego 40 plus i war. Wyksztalcenia prawniczego dla sędziów pokoju. Ilu ludziom zlamano kariery przez brak możliwosci aplikacji i z braku np aplikacji urzędniczej po prawie dministracyjnym. Wybory jednak lokalne to oznacza sitwa dalej rządzi a nawet popularna klika.

    Odpowiedz