statystyki

ETPCz: Odręcznie sporządzona kopia apelacji też powinna być uznana

autor: Patryk Słowik, Kamila Dzierzgowska15.10.2018, 07:14; Aktualizacja: 15.10.2018, 14:58
Najlepszym dowodem na to, że tak wcale nie było, był fakt podjęcia przez mężczyznę szeregu starań, by uczynić zadość wymogom. Nieracjonalne byłoby najpierw pominięcie wymogu proceduralnego, mimo świadomości jego istnienia, by potem sprawić sobie samemu kłopot.

Najlepszym dowodem na to, że tak wcale nie było, był fakt podjęcia przez mężczyznę szeregu starań, by uczynić zadość wymogom. Nieracjonalne byłoby najpierw pominięcie wymogu proceduralnego, mimo świadomości jego istnienia, by potem sprawić sobie samemu kłopot.źródło: ShutterStock

Własnoręczne sporządzenie kopii apelacji, nieidentycznej z oryginałem, nie może w każdym przypadku skutkować odrzuceniem apelacji. Stwierdził tak Europejski Trybunał Praw Człowieka w polskiej sprawie.

Skarżącym był Albert Parol, 40-letni mężczyzna osadzony w zakładzie karnym. Wystąpił on z powództwem cywilnym przeciwko czterem zakładom karnym. Po przegraniu sprawy postanowił złożyć apelację. Nie dołączył jednak do niej odpisu. Wymóg ten zaś wynika z art. 128 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Sąd wezwał mężczyznę do uzupełnienia braków formalnych. Ten jednak kopii apelacji nie posiadał, więc zwrócił się do sądu z prośbą o przesłanie mu jej. Dla sądu jednak była to na tyle niestandardowa procedura, że prośbie odmówił. Skarżący postanowił więc stworzyć własnoręcznie kopię apelacji z pamięci. Przesłał ją następnie do sądu. Apelacja została jednak odrzucona ze względu na to, iż przedłożony dla drugiej strony odpis nie był zgodny z tym, co mężczyzna przekazał na wstępie.

Parol uznał, że pogwałcone zostało jego prawa do rzetelnego procesu sądowego. Skierował więc skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. A ten przyznał mu rację. W ocenie strasburskich sędziów doszło do naruszenia art. 6 par. 1 europejskiej konwencji praw człowieka.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane