statystyki

110 tys. zł odszkodowania za zbyt długi areszt

autor: Szymon Cydzik04.09.2018, 17:00
areszt, więzień, aresztowanie

O sprawie poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zajmuje się nią w ramach Programu Spraw Precedensowych.źródło: ShutterStock

 Norbert S. został zatrzymany w kwietniu 2003 r., a na wolność wyszedł dopiero 27 lutego 2007 r. Sąd I instancji wymierzył mu karę 3 lat i 10 miesięcy więzienia. Po apelacji obrony sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia i kontynuowano areszt. Sąd odwoławczy przychylił się do argumentów obrońcy, że poprzednie sądy, przedłużając tymczasowe aresztowanie, naruszyły zakaz reformationis in peius. 

Oskarżony spędził już bowiem w więzieniu czas dłuższy niż wymierzona kara. Wspomniana zasada mówi zaś, że gdy apelację składa obrońca, a prokuratura nie kwestionuje wyroku (tak było w tej sprawie), ostatecznie orzeczona kara nie może być wyższa niż ta z pierwszej instancji.

Mężczyzna wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Polski rząd potwierdził, że tymczasowe aresztowanie Norberta S. nie było zgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka, która gwarantuje prawo do bycia osądzonym w rozsądnym terminie. Potwierdził też jego bezprawne pozbawienie wolności między 31 stycznia a 27 lutego 2007 r. i zobowiązał się do wypłaty skarżącemu 5 tys. euro.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane