statystyki

110 tys. zł odszkodowania za zbyt długi areszt

autor: Szymon Cydzik04.09.2018, 17:00
areszt, więzień, aresztowanie

O sprawie poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zajmuje się nią w ramach Programu Spraw Precedensowych.źródło: ShutterStock

 Norbert S. został zatrzymany w kwietniu 2003 r., a na wolność wyszedł dopiero 27 lutego 2007 r. Sąd I instancji wymierzył mu karę 3 lat i 10 miesięcy więzienia. Po apelacji obrony sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia i kontynuowano areszt. Sąd odwoławczy przychylił się do argumentów obrońcy, że poprzednie sądy, przedłużając tymczasowe aresztowanie, naruszyły zakaz reformationis in peius. 

Oskarżony spędził już bowiem w więzieniu czas dłuższy niż wymierzona kara. Wspomniana zasada mówi zaś, że gdy apelację składa obrońca, a prokuratura nie kwestionuje wyroku (tak było w tej sprawie), ostatecznie orzeczona kara nie może być wyższa niż ta z pierwszej instancji.

Mężczyzna wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Polski rząd potwierdził, że tymczasowe aresztowanie Norberta S. nie było zgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka, która gwarantuje prawo do bycia osądzonym w rozsądnym terminie. Potwierdził też jego bezprawne pozbawienie wolności między 31 stycznia a 27 lutego 2007 r. i zobowiązał się do wypłaty skarżącemu 5 tys. euro.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane