statystyki

Przy uwzględnionej apelacji należy się zwrot kosztów

autor: Piotr Szymaniak31.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 31.10.2018, 07:24
W ocenie RPO oskarżonemu powinien przysługiwać zwrot kosztów obrony z wyboru

W ocenie RPO oskarżonemu powinien przysługiwać zwrot kosztów obrony z wyboruźródło: ShutterStock

W postępowaniu karnym zasada, zgodnie z którą to przegrany ponosi koszty procesu, nie w każdym przypadku znajduje swoje zastosowanie. Kosztów obrony nie ponosi ani oskarżony, którego sąd nie skazał, ani też skazany, który w wyniku odwołania został uniewinniony przez sąd II instancji (lub gdy postępowanie zostało umorzone).

Wynika to m.in. z art. 635 kodeksu postępowania karnego. Stanowi on, że niezależnie od tego, kto wniósł środek odwoławczy, jeżeli dojdzie do zmiany wyroku skazującego lub orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania (w tym drugim przypadku na niekorzyść oskarżonego), koszty związane z postępowaniem odwoławczym ustala się na ogólnych zasadach.

Kłopot w tym, że apelacja nie musi dotyczyć orzeczenia o winie, której skazany nie kwestionuje, lecz tylko wymiaru kary. Jednak gdy ktoś domaga się łagodniejszego wyroku, a sąd przyzna mu rację, nie może liczyć na zwrot kosztów pełnomocnika.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane