statystyki

Skutków błędu państwa nie można przerzucać na obywateli

autor: Dr Adam Ploszka19.10.2018, 18:30
Trybunał stwierdził, że dla uznania ingerencji w prawo własności za zgodną z EKPC musi dojść do niej zgodnie z prawem.

Trybunał stwierdził, że dla uznania ingerencji w prawo własności za zgodną z EKPC musi dojść do niej zgodnie z prawem.źródło: ShutterStock

Nabycie nieruchomości w dobrej wierze pozostaje pod ochroną EKPC – taki wniosek wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 9 października 2018 r. wydanego w sprawie Fundacja Batkivska Turbota przeciwko Ukrainie (skarga nr 5876/15).

Skargę w tej sprawie wniosła ukraińska organizacja charytatywna, która w 2000 r. założyła centrum pomocy społecznej dla młodych ludzi. W sierpniu 2002 r. zakupiła część sanatorium należącego do spółki UPO, podmiotu utworzonego przez Federację Związków Zawodowych Ukrainy w celu zarządzania jej nieruchomościami. Po latach – w sierpniu 2011 r. – prokurator wystąpił do sądu z powództwem, w którym domagał się unieważnienia umowy sprzedaży nieruchomości. Roszczenie oparł na twierdzeniu, że sprzedana nieruchomość jest własnością państwową i nigdy nie została przekazana przez państwo na rzecz UPO.

Sąd pierwszej instancji uwzględnił powództwo. W uzasadnieniu stwierdził, że poprzedniczka prawna obecnej Ukrainy – Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka – oddała sanatoria i inne obiekty rekreacyjne, w tym wspomnianą nieruchomość, związkom zawodowym w użytkowanie, nie przenosząc jednak własności. Fundacja odwołała się od tego wyroku, wskazując, że nabyła nieruchomość w dobrej wierze i wydała blisko 5 mln hrywien na jej renowację. Sąd drugiej instancji uwzględnił apelację, zmieniając wyrok na korzyść organizacji, jednakże orzekający jako sąd trzeciej instancji Wyższy Sąd Gospodarczy Ukrainy ponownie i prawomocnie zmienił wyrok na korzyść państwa.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • pora skończyt tą tolerancję dla politycznych darmo(2018-10-20 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Głvpawi politycy przerzucają błędy na suwerena. Suweren natomiast wykazuje się dvpowatością, bo mając pełnie władzy, zezwala, żeby pchła na ogonie machała psem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane