Gutowski: Prawo musi ustąpić przed siłą. Sędziowie nie mają po swojej stronie wojska czy policji [WYWIAD]

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.09.2018, 09:00; Aktualizacja: 16.09.2018, 09:09
Prof. dr hab. Maciej Gutowski adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego, profesor zwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Prof. dr hab. Maciej Gutowski adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego, profesor zwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Doszło do pewnego zaślepienia polityków, którzy uważają, że efekt, który chcą osiągnąć, jest wart kosztów, które są do poniesienia. Te koszty będą przeogromne i będą nam się odbijały czkawką przez długie lata - mówi w wywiadzie dla DGP prof. dr hab. Maciej Gutowski, adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego, profesor zwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (101)

  • Inspektor Pracy(2018-09-18 18:24) Zgłoś naruszenie 20

    Pięknie napiasne : "007KALBiorąc pod uwagę, że wszystko jest proste, gdy zdecydowana większość danego społeczeństwa szanuje wszelkie zasady - te pisane i domyślne" ........Problem w tym że już to jest UTOPIA. Sam nie wiem czy akurat za to Tuskowi i PO dac nagrode czy go wsadzić do kamieniołowmów . Działanie prawa wstecz -Ustawa POmostowa na 10 lat do tylu --czy póxniej zmieniony juz wiek emerytalny nawet dla tych co mieli więcej niz 45 lat pracy. gdy na odmiane stwierdzil POlicji i wojsku w trakcie gry nie godzizi sie zmieniać--nie panie w POlsce juz nie ma stalego prawa--zaczęło się od zmiennego oprocentowania kredytów 1991r a na emryturach skończyło - teraz to jest h.... d i kamieni kupa i nic tego nie zmieni.Kto uwierzy w Prawo , w jego stabilność ,uczciwość --zeroooo zerooo zerooo

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-09-17 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    Może by się naród , dodatkowo , zrzucił dla nich na jakąś psychoterapię ??? - żeby jakoś wyszli z tej traumy ... no i w ogóle , dla POratowania zdrowia ...

    Odpowiedz
  • tyr(2018-09-16 16:15) Zgłoś naruszenie 00

    MUSI ? Toć to już TYRANIA , jak w kalifacie Państwa Islamskiego !!!

    Odpowiedz
  • Bert(2018-09-16 09:32) Zgłoś naruszenie 02

    Gazeta POprawna ściga się z ***** i Newskwikiem w zawodach na najgłupszy hejt i fejk przed wyborami.

    Odpowiedz
  • qq(2018-09-15 15:49) Zgłoś naruszenie 25

    każda zmiana to nowe możliwości dla ludzi dla których wcześniej był szklany sufit a takich ludzi przez neoliberalizm jest wielu w wielu państwach z tzw. demokracją liberalną więc będzie się działo

    Odpowiedz
  • Karkses(2018-09-15 12:57) Zgłoś naruszenie 03

    Powiem tak, niezły wywiad, prof. Gutowski w wyważony sposób przedstawił aktualne problemy, jedyny zarzut mam do tego że brakuje jakieś szerszej refleksji nad stanem polskiego sądownictwa i tym dlaczego nikt masowo sądów nie broni. Otóż kilka głośnych orzeczeń chociażby w przypadku sprawy OFE gdzie nie ukrywajmy rząd zrobił skok na kasę pokazało że tak naprawdę państwo polskie jest silne wobec słabych a słabe wobec silnych czego manifestacją właśnie była rola sądów i TK. Wobec tego skoro kiedy była możliwość sądy nie stanęły po stronie obywatela w naprawdę poważnych sprawach dlatego też dzisiaj nikt nie będzie bronił sądów. Tragiczna sytuacja ale sądy i sędziowie sami do niej doprowadzili.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2018-09-15 08:40) Zgłoś naruszenie 11

    jeszcze by tego chcieli

    Odpowiedz
  • Darecki Lodz(2018-09-15 06:16) Zgłoś naruszenie 02

    Ta sytuacja z Sedziami jest kwintesencja chaosu prawnego w Polsce wspolczesnie (2018). Sedzia i Prezes Sadu Najwyzszego nie wie czy jest Sedzia czy nie? Szesc (6) roznych definicji prawnych terminu "dzialalnosc gospodarcza" dla celow podatkowych? To jest nie-spojne logicznie. Tzw. "logika prawna" ma z logika tyle wspolnego ile "demokracja ludowa" miala wspolnego z demokracja, czyli nic. Do tego ten wywod tego profesora zwyczajnego cywilisty. Przeciwstawienie Sedziow jako strony w konflikcie z "wladza" jest bledne z zasady. Jezeli te opinia wyraza "Pan Profesor" jako prawnik, to nie powinien uczyc prawa. Jezeli "Pan Profesor" wyraza tutaj swoja prywatna opinie, to rowniez nie powinien uczyc prawa poniewaz nie oddziela swojej prywatnej opinii jako czlowiek i obywatel Rzeczy Pospolitej Polskiej od swojej roli jako prawnik. Przy okazji ... "profesor zwyczajny" jest wyzej w hierarchii niz "profesor nadzwyczajny" ... zawsze mnie to zastanawialo ... gdzie to "profesury" uczyli sie logiki ... jezeli wogole ...

    Odpowiedz
  • green(2018-09-14 19:27) Zgłoś naruszenie 68

    Wyjatkowa kasta straszy narod.

    Odpowiedz
  • Mo*tek(2018-09-14 15:15) Zgłoś naruszenie 46

    Pewnie ten AUTORYTET to kolejny hodowany SPIOCH. Bardzo wiarygodny. Musi być bardzo WYBITNY skoro go odkryto w takim momencie i bardzo służalczy dla totalnej opozycji.

    Odpowiedz
  • x(2018-09-14 14:40) Zgłoś naruszenie 105

    Po co te wasze dyskusje ,dowiecie sie wkrótce jak działa rewolucyjny system sądowy partyjny i w jakim systemie będziecie żyć - ;jak brzuch pełny to rozum głupieje; uważam że artykuł jest świetny i trzeba być realistą by go zrozumieć ! Dziwię się że nie pamiętacie okresu rządów PIS-u wcześniej !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cd1(2018-09-14 13:56) Zgłoś naruszenie 77

    Wszyscy Sędziowie i pracownicy Sądów powinni byli otrzymać wypowiedzenia a po przeprowadzeniu LUSTRACJI zawarte nowe umowy o pracę, i tylko z pozytywnie zweryfikowanymi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realista(2018-09-14 13:51) Zgłoś naruszenie 165

    To nie parlament tworzy prawo tylko grupa kolesi z PIS. Wystarczy zobaczyć tryb legislacyjny tejże grupy kolesi , aby ocenić czy tworzą prawo obywatelskie czy PIS-wskie??????????

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • IP(2018-09-14 12:02) Zgłoś naruszenie 89

    Kolego Prawnik ,nie ,nie oceniłem Ciebie że jesteś Leniem ale chciałem Ci dać przytyczek ze takich było wielu co mamusia z Nimi nie wiedziała co ma zrobić. Lecz fakt gdybys pracował od najmłodszych lat (nie uwierzysz, ja na poczcie od 13 r zycia za doreczyciela 20kg paczek z jablkami, za napiwki itp... a potem od 15 oficjalnie, bez wakacji , ferii na urloipie pracowniczym ,potem w szkodliwych i nieb warunkach pracy w elektrowni na wszystkich zmianach abyś Ty z rodziną w Sylwestra gdy ja i koledzy pracowali, miał na zabawie energie a w wigilie na II zmianie abyś jadł ciepły posiłek i dalej w wojsku 6PDPD z limitem skoków spadochr w warunkach bojowych (a wiec znacznie wyżej niż Tusk na kominie który cpał ,chlal gorzałe i sie obijał burdami na stadionach ) -gdy ja uswiadamialem oficerów o co walczy Solidarnosć i za to dostawałem z prękościa światła, inaczej niż Borusewicz który zwiał za granice--gdybys tak pracował to byś nie ******** bzdur o POdwyzszonym wieku emerytalnym którego może nie dozyjesz. Będziesz miał mało gdyz Ci Tusk pzrzeliczył "zdefiniowaną" na zbyt niska kapitalowa i wciska ciemnote o tym że dłużej bedziesz zył. A Ty wierzysz -zrozumiesz jak umrzesz!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • oko(2018-09-14 11:53) Zgłoś naruszenie 1514

    Tak naprawdę chodzi tylko kaście nadzwyczajnej o utrzymanie przywilejów i niekontrolowanej władzy. Argumenty przytoczone przez autora artykułu są nie wiarygodne i skierowane do stosunkowo mało inteligentnych czytelnikow

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Zgadzam się z Maciejem Gutowskim(2018-09-14 11:14) Zgłoś naruszenie 237

    Wg mnie, dobrze mówi. Czytając natomiast komentarze pod wywiadem, nie wiem czemu osoby krytykujące PiS, automatycznie są uznawane za przychylne PO ? Ja osobiście nie jestem ani za jednymi, ani za drugimi. Jednakże to co robi PiS to w mojej ocenie populizm i manipulacja, gdyż jako przeciętny Kowalski nie rozumiem, jak wywalenie na bruk sędziów z SN ma pomóc mi w moich sprawach sądowych ? Jak przemeblowanie w TK mogę uznać za sprawiedliwość dla obywatela, skoro TK będzie uznawała za zgodne z Konstytucją wszystkie ustawy PiS, nawet te, przy pomocy których PiS będzie umacniał swoją władzę ? Dlaczego PiS uważa się za "Polskę", gdy przeciwnicy polityczni uciekają się do europejskich instytucji ? Oni nie skarżą się na "Polskę", tylko na PiS. Jednakże wiele osób o tym zapomniało i dało sobie wmówić, że PiS to Polska. To nie prawda. PiS to Jaro i jego koledzy hipokryci. Komuna wróciła. Dla niektórych powtórzę, że za PO też nie jestem i też im mogę nawrzucać.

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • IP(2018-09-14 10:56) Zgłoś naruszenie 77

    do prawnika ; mylisz się ,nie kocham obecnego rządu ale fakt: POlitycznych zlodziei zamknął bym dożywotnio w kamieniołomach .: dwa. Może Ty bedziesz miał niska emeryture , ja i moi przyjaciele jednak zasuwaliśmy zbyt długo aby ja mieć niska ,tyle że Tusk Nas okradł , z emerytury definiowanej przy naszych wysokich kiedys dochodach uczynił obecnei kapitalową ,pzreliczajac je nie uczciwie -jezeli wiesz o czym pisze. Uwierzyeś w zbyt krótki wiek emerytalny ,że ludzie zyją długo ale w mojej pracy wiek 60 lat tylko troje dozylo . Pozatym długo się uczyłeś (bo mama nie wiedział co z Toba ma zrobić) wiec musisz Ty dlugo teraz pracować gdyz późno prace rozpocząłeś... Uważaj jednak abyś po uwierzeniu Tuskowi nie pracował o jeden dzień za dlugo niz Ci zyć Bozia POzwoli.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mec. (2018-09-14 10:48) Zgłoś naruszenie 1413

    Sędziowie są od wykonywania prawa .

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-09-14 10:48) Zgłoś naruszenie 133

    A mnie to wszystko śmieszy.!!! Najpierw była propaganda że należy pozbyć się sędziów którzy sądzili za komuny bo są be, bo prawo wtedy było be. Potem ukazała się wersja ogólnie dostępnej i jedynie słusznej opinii że to skostniały ustrój sądów jest be, bo sędziów do spraw dobiera się wg ich zachcianek a powinno z losowania. A teraz czytam że zmienione składy sędziowskie nie powinny wnosić własnych aspektów do prowadzonych spraw lecz sądzić wg obowiązującego prawa. W tej sytuacji, jak Reb Tewie ze Skrzypka na dachu powiem wam że wszyscy po kolei mieli rację. Zaznaczam wyraźnie - po kolei, a nie na raz. Bo ci za komuny sądzili wg aktualnych praw bo tak musieli, to czemu są be.? Mało tego obecna opinia wskazuje że tego się oczekuje od sędziów, czyli sąd, enia wg aktualnego prawa i wtedy będą cacy. A zrealizowany postulat o losowaniu sędziego, co doprowadziło skokowo do obniżenia jakości i szybkości rozpoznawania spraw. Gdy dodano do tego wymóg przyśpieszenia, to zrobiło się zabójczo śmiesznie, bo przedtem sędziowie specjalizowali się w poszczególnych przedziałach prawa. Teraz mają minimum czasu i temat z losowania. Jakie będą skutki łatwo przewidzieć. Sentencje wyroków będą słabo umocowane i rozpoznanie pobieżne. Kto zyska - propaganda sukcesu, kto straci - obywatel..!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nostradamus(2018-09-14 10:45) Zgłoś naruszenie 814

    parlament i decyzje sejmu wybranego w sposób demokratyczny mają moc prawną a sędziowie muszą się stosować do obowiązującego prawa. Łamanie obowiązującego prawa podlega karze,

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz