statystyki

Publikacja ogłoszeń sądowych w internecie. Czy ten pomysł ma szanse powodzenia?

autor: Tomasz Partyk08.09.2018, 08:00
Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kilku sposobów upublicznienia ogłoszenia sądowego: publikacji w internecie na stronie Monitora i portalu sądu prowadzącego sprawę, wywieszenia papierowej informacji na sądowej tablicy, a dodatkowo w niektórych sprawach – zwłaszcza tych o zasiedzenie nieruchomości – publikacji prasowej. Najlepiej w lokalnej gazecie wydawanej tam, gdzie jest położona nieruchomość

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kilku sposobów upublicznienia ogłoszenia sądowego: publikacji w internecie na stronie Monitora i portalu sądu prowadzącego sprawę, wywieszenia papierowej informacji na sądowej tablicy, a dodatkowo w niektórych sprawach – zwłaszcza tych o zasiedzenie nieruchomości – publikacji prasowej. Najlepiej w lokalnej gazecie wydawanej tam, gdzie jest położona nieruchomośćźródło: ShutterStock

Obecne regulacje dotyczące ogłoszeń sądowych są anachroniczne. Projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada ich publikację w internecie.

D o sądu wpłynęła sprawa o zasiedzenie nieruchomości. We wniosku wskazano dwóch uczestników. Wnioskodawca nie zna ich adresów. Pierwszy z nich wyprowadził się z ostatniego miejsca zamieszkania i nie ujawnił nowego. Sąsiedzi twierdzą, że prawdopodobnie wyjechał za granicę, lecz nie mają z nim kontaktu. Nie wiadomo zatem, gdzie doręczyć mu korespondencję z sądu. Sąd ustalił we własnym zakresie, że drugi ze wskazanych uczestników zmarł kilka lat temu, lecz nikt nie przeprowadził postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po nim. Jego spadkobiercy nie są znani ani wnioskodawcy, ani sądowi.

Dziś ogłoszenia i kurator

Czy zatem postępowanie nie będzie mogło się toczyć, a wnioskodawca nie uzyska stwierdzenia zasiedzenia? Ustawodawca przewidział takie sytuacje i wprowadził instytucje pozwalające na procedowanie pod nieobecność zainteresowanych. Żeby zagwarantować ochronę ich interesów, przewidziano dwa zasadnicze rozwiązania – kuratelę dla nieznanego z miejsca pobytu oraz ogłoszenie prasowe o toczącym się postępowaniu.

Dla strony znanej z imienia i nazwiska, której adres pobytu jest jednak nieustalony, ustanawia się kuratora. Ogłoszenie o jego ustanowieniu zamieszcza się na sądowej tablicy ogłoszeń, a także na tablicy ogłoszeń w urzędzie gminy – standardowo przez miesiąc. Wyjątkowo można umieścić ogłoszenie także w prasie, lecz nie jest to praktykowane. Jakie są szanse na to, że nieznana z miejsca pobytu strona w tym czasie znajdzie się w budynku sądowym lub gminnym i w gąszczu ogłoszeń wywieszonych na tablicy przeczyta właśnie to, które jest do niej adresowane?

Natomiast jeżeli uczestnikami postępowania mają być osoby w ogóle nieznane (np. nieustaleni spadkobiercy), ogłasza się publicznie, że postępowanie się toczy, zakreślając zainteresowanym termin na zgłoszenie udziału w sprawie. Ma ono zostać zamieszczone „w piśmie poczytnym na całym obszarze państwa”. W jednym numerze konkretnej gazety, wybranej przez sędziego, który przecież nie wie, jakie są upodobania czytelnicze adresatów ogłoszenia. Jakie jest prawdopodobieństwo, że osoby potencjalnie zainteresowane sprawą sądową kupią to właśnie czasopismo, w którym ogłoszenie się ukaże?


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • MSiG(2018-09-08 22:12) Zgłoś naruszenie 10

    Przecież ministerstwo ma MSiG. To już dziś faktycznie "ogłoszenia w internecie". Jakkolwiek ma to formę nieco chaotyczną - to za już pierwsze narzędzia pozwalające śledzić (i otrzymywać powiadomienia) po ukazaniu się ogłoszenia w konkretnej sprawie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane