statystyki

Publikacja ogłoszeń sądowych w internecie. Czy ten pomysł ma szanse powodzenia?

autor: Tomasz Partyk08.09.2018, 08:00
Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kilku sposobów upublicznienia ogłoszenia sądowego: publikacji w internecie na stronie Monitora i portalu sądu prowadzącego sprawę, wywieszenia papierowej informacji na sądowej tablicy, a dodatkowo w niektórych sprawach – zwłaszcza tych o zasiedzenie nieruchomości – publikacji prasowej. Najlepiej w lokalnej gazecie wydawanej tam, gdzie jest położona nieruchomość

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kilku sposobów upublicznienia ogłoszenia sądowego: publikacji w internecie na stronie Monitora i portalu sądu prowadzącego sprawę, wywieszenia papierowej informacji na sądowej tablicy, a dodatkowo w niektórych sprawach – zwłaszcza tych o zasiedzenie nieruchomości – publikacji prasowej. Najlepiej w lokalnej gazecie wydawanej tam, gdzie jest położona nieruchomośćźródło: ShutterStock

Obecne regulacje dotyczące ogłoszeń sądowych są anachroniczne. Projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada ich publikację w internecie.

D o sądu wpłynęła sprawa o zasiedzenie nieruchomości. We wniosku wskazano dwóch uczestników. Wnioskodawca nie zna ich adresów. Pierwszy z nich wyprowadził się z ostatniego miejsca zamieszkania i nie ujawnił nowego. Sąsiedzi twierdzą, że prawdopodobnie wyjechał za granicę, lecz nie mają z nim kontaktu. Nie wiadomo zatem, gdzie doręczyć mu korespondencję z sądu. Sąd ustalił we własnym zakresie, że drugi ze wskazanych uczestników zmarł kilka lat temu, lecz nikt nie przeprowadził postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po nim. Jego spadkobiercy nie są znani ani wnioskodawcy, ani sądowi.

Dziś ogłoszenia i kurator

Czy zatem postępowanie nie będzie mogło się toczyć, a wnioskodawca nie uzyska stwierdzenia zasiedzenia? Ustawodawca przewidział takie sytuacje i wprowadził instytucje pozwalające na procedowanie pod nieobecność zainteresowanych. Żeby zagwarantować ochronę ich interesów, przewidziano dwa zasadnicze rozwiązania – kuratelę dla nieznanego z miejsca pobytu oraz ogłoszenie prasowe o toczącym się postępowaniu.

Dla strony znanej z imienia i nazwiska, której adres pobytu jest jednak nieustalony, ustanawia się kuratora. Ogłoszenie o jego ustanowieniu zamieszcza się na sądowej tablicy ogłoszeń, a także na tablicy ogłoszeń w urzędzie gminy – standardowo przez miesiąc. Wyjątkowo można umieścić ogłoszenie także w prasie, lecz nie jest to praktykowane. Jakie są szanse na to, że nieznana z miejsca pobytu strona w tym czasie znajdzie się w budynku sądowym lub gminnym i w gąszczu ogłoszeń wywieszonych na tablicy przeczyta właśnie to, które jest do niej adresowane?

Natomiast jeżeli uczestnikami postępowania mają być osoby w ogóle nieznane (np. nieustaleni spadkobiercy), ogłasza się publicznie, że postępowanie się toczy, zakreślając zainteresowanym termin na zgłoszenie udziału w sprawie. Ma ono zostać zamieszczone „w piśmie poczytnym na całym obszarze państwa”. W jednym numerze konkretnej gazety, wybranej przez sędziego, który przecież nie wie, jakie są upodobania czytelnicze adresatów ogłoszenia. Jakie jest prawdopodobieństwo, że osoby potencjalnie zainteresowane sprawą sądową kupią to właśnie czasopismo, w którym ogłoszenie się ukaże?


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • MSiG(2018-09-08 22:12) Zgłoś naruszenie 10

    Przecież ministerstwo ma MSiG. To już dziś faktycznie "ogłoszenia w internecie". Jakkolwiek ma to formę nieco chaotyczną - to za już pierwsze narzędzia pozwalające śledzić (i otrzymywać powiadomienia) po ukazaniu się ogłoszenia w konkretnej sprawie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane