statystyki

Jak napisać i gdzie wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego

autor: Anna Borysewicz15.09.2018, 07:00; Aktualizacja: 15.09.2018, 08:30
Skarżący może wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie co do zasady (bo są wyjątki, które jednak w tym artykule pominięto) po upływie 12 miesięcy od daty wydania orzeczenia oddalającego lub uwzględniającego poprzednią.

Skarżący może wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie co do zasady (bo są wyjątki, które jednak w tym artykule pominięto) po upływie 12 miesięcy od daty wydania orzeczenia oddalającego lub uwzględniającego poprzednią.źródło: ShutterStock

Ponad 9 miesięcy temu wniosłem do sądu pozew przeciwko kontrahentowi, który zalegał mi z zapłatą za towar. Przez ten czas sąd nie zdążył wyznaczyć nawet terminu pierwszej rozprawy. Dostałem jedynie odpis pozwu, i to zaledwie kilka tygodni temu. Co w tej sytuacji mogę zrobić, aby przyspieszyć bieg sprawy?

Przedsiębiorca może złożyć skargę na przewlekłość postępowania sądowego. Prawo pozwala mu to uczynić, jeśli sprawa, której jest stroną, trwa dłużej niż jest to konieczne dla wyjaśnienia istotnych dla jej rozstrzygnięcia okoliczności faktycznych i prawnych, i w rezultacie nastąpiło naruszenie jego prawa do rozpoznania tej sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

Kiedy przewlekłość

Aby stwierdzić, czy w danej sprawie doszło do przewlekłości postępowania, należy w szczególności ocenić terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd w celu wydania w niej rozstrzygnięcia. Przeprowadzając ocenę, uwzględnia się zaś łączny dotychczasowy czas postępowania od jego wszczęcia do chwili rozpoznania skargi, niezależnie od tego, na jakim etapie skarga została wniesiona, a także charakter sprawy, stopień faktycznej i prawnej jej zawiłości, znaczenie dla skarżącego rozpatrywanych w niej zagadnień oraz zachowanie się stron, a w szczególności tej, która zarzuciła przewlekłość postępowania.

Wniesienie

Skargę wnosi się w toku postępowania do sądu, przed którym sprawa się toczy. Ten z kolei przekazuje ją sądowi właściwemu wraz z aktami sprawy. Natomiast sąd właściwy rozpoznaje ją w składzie trzech sędziów:

Co w treści

Omawiana skarga powinna odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, a nadto zawierać następujące obligatoryjne elementy:

1) żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w konkretnej sprawie,

2) przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • właściciel mieszkania(2018-09-15 08:46) Zgłoś naruszenie 242

  U mnie we Wspólnocie Mieszkaniowej w 2005 roku sąd powołał zarządcę przymusowego/sądowego/ i mimo upływu 13 lat nie odwołuje go.A przyczyny związane z powołaniem zarządcy sądowego już w 2008 roku ustąpiły.Czy to nie jest przewlekłość postępowania?Proszę o odpowiedż?

  Odpowiedz
 • wspólnota(2018-09-15 19:35) Zgłoś naruszenie 50

  Wspólnota już dwa lata oczekuje na prawomocny wyrok zapłaty kosztów eksploatacyjnych dwóch członków, jeden to adwokat, a drugi radny. I wszystko jasne. Może wspólnocie braknąć pieniędzy na centralne ogrzewanie i wodę, gdyż dług każdego z nich przekracza już 20 tys. Przy wnoszeniu sprawy nakaz był o połowę mniejszy. Nie pomoże w naszej sytuacji, że pozostałe 170 lokali płaci w terminie, gdyż 1 rachunek za c.o. w zimie wynosi ok. 50 tys. zł., a gazety piszą, iż koszty ogrzewania mają wzrosnąć o 6 %. Wiadomo, że adwokat i radny znają się na kruczkach prawnych.

  Odpowiedz
 • GLUPEK(2018-09-15 20:34) Zgłoś naruszenie 51

  w zadnym kraju tak sie nie dzieje jak u nas jest jak jest i sie nie zmieni za zadnego rządu my tylko czytamy bo wiadomo gazety muszą pisac ,ale pomimo skarg i zazalen w komentarzach ,i urzędach ,ministrow itp ,od lat sie tak dzieje ,nikt niema na to wpływu ,nawet PAN ZIOBRO NIC NIE ZROBI,NAJLEPIEJ DO PANA BOGA JAK MNIE PORADZIŁA URZĘDNIK Z SPM ,GDY PROSILAM O SWE AKTA ,BO JAK MI WIADOMO ZOSTAŁAM OSZUKANA PRZEZ SPM ,WPLACAJĄC WKŁAD MIESZKANIOWY PO DWOCH LATACH MIAŁAM OTRZYMAC ZA TO CO WPŁACIŁAM M5 ALE NIESTETY MIESZKAM OD 70 ROKU W M3 I S AD TRZYMAJĄC AKTA I POZEW 2 LATA PRZYSLAL MI MOJE POZWY BEZ WYJSCIA Z SYTUACIJ NO I DOBRZE BO NIGDY NIE WIERZYLAM W SĄDY ZE COSKOLOWIEK KIEDYS WYGRAM BO TRZEBA MIEC PLECY Z WORKIEM PIENIĘDZY NA ZAPLATY DLA SĄDU A NIE PRAWA I SPRAWIEDLIWOSCI DLA GETTA I RESZTY

  Odpowiedz
 • Erde(2020-01-22 12:19) Zgłoś naruszenie 00

  Mamy niezalerznych i niezawislych prawniczych pajacow . Sedziowie to jak tresowane maly w cyrku co Treser mowi maly Robio

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane