statystyki

Pełna jawność w szeregach wymiaru sprawiedliwości

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.06.2018, 17:00
stawodawca pozostawił za to niejawne informacje, które mogłyby narazić sędziów na potencjalne niebezpieczeństwo. Nie wyczytamy więc np., gdzie mieszkają.

stawodawca pozostawił za to niejawne informacje, które mogłyby narazić sędziów na potencjalne niebezpieczeństwo. Nie wyczytamy więc np., gdzie mieszkają.źródło: ShutterStock

 Każdy może już sprawdzić w internecie stan posiadania dowolnie wybranego sędziego. Wystarczy wejść na stronę odpowiedniego sądu apelacyjnego.

Mimo że przepisy o jawności oświadczeń majątkowych sędziów (Dz.U. z 2016 r. poz. 2103) obowiązują od 6 stycznia 2017 r., cały zeszły rok zdecydowana większość tego typu dokumentów była utajniona. Wszystko dlatego, że sędziowie skorzystali z furtki, jaką umieścił w nowelizacji ustawodawca. Zgodnie z przepisami przejściowymi do oświadczeń złożonych przed dniem wejścia w życie noweli stosowało się regulacje poprzednio obowiązujące. W efekcie na początku 2017 r. w sądach trwał swoisty wyścig z czasem. Większość sędziów, choć na wywiązanie się z tego obowiązku miała czas do 31 marca, zdecydowała się dużo wcześniej złożyć prezesom sądów swoje oświadczenia majątkowe. Ci, którym się to udało przed 6 stycznia zeszłego roku, mogli spać spokojnie – stan ich posiadania pozostał niejawny przez 2017 r. Jak tłumaczyli wówczas sami zainteresowani, ich decyzje nie były podyktowane chęcią ukrycia czegoś przed obywatelami, a miały być formą wyrażenia sprzeciwu wobec zmian legislacyjnych. Podnosili, że wprowadzenie takich rozwiązań jest nie fair, gdyż jak zostawali sędziami, nie godzili się na to, żeby ich stan posiadania był powszechnie znany. O całej akcji DGP napisał jako pierwszy („Sędziowie wstrzymali lustrację majątków”, DGP 5/2017).


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • tajniak(2018-06-25 17:47) Zgłoś naruszenie 83

    Pełna jawność - kiedy pokażą listy poparcia do KRS?

    Odpowiedz
  • j.(2018-06-25 17:34) Zgłoś naruszenie 74

    Ciekawe, czy oświadczenia majątkowe rzeczywiście mają jakąś wartość antykorupcyjną. Przecież jeśli ktoś rzeczywiście bierze "w łapę", to chyba nie jest taki głupi, żeby to wpłacać na swoje konto w banku i wykazywać w oświadczeniach majątkowych, a raczej będzie wiedział, jak to dokładnie schować. Natomiast takie oświadczenia są niezwykle ważną wskazówką dla przestępców, a ponadto dają pożywkę do plotek, obmawiania składających oświadczenia i zawiści. Mogą się natomiast przydać władzy, no bo jeśli ktoś zobowiązany do składania oświadczeń narazi się władzy, wtedy można bardzo dokładnie prześwietlić jago oświadczenie i może coś się tam znajdzie, jakaś niedokładność, jakiś błąd, jakieś ,przeoczenie... No, a za to są określone sankcję, które tym sposobem władza może nakładać na niepokornych. Od powietrza, ognia i wojny, a także od oświadczeń majątkowych, zachowaj nas Panie!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane