statystyki

Polskie firmy w przetargach nie mogą być traktowane gorzej od obcych

autor: Sławomir Wikariak03.09.2018, 17:00
Problem ten pojawił się w trwającym od półtora roku postępowaniu na zakup tramwajów dla Warszawy.

Problem ten pojawił się w trwającym od półtora roku postępowaniu na zakup tramwajów dla Warszawy.źródło: ShutterStock

 Zagraniczne firmy, wobec których orzeczono zakaz ubiegania się o zamówienie, powinny być wykluczane także z polskich przetargów. Nie ma znaczenia, że w naszych przepisach jest wskazana polska ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 703 ze zm.) przewiduje możliwość karania firm odpowiedzialnych za przestępstwa. W przypadku przyłapania na łapówkarstwie prezesa spółki sąd może skazać nie tylko jego, ale też orzec sankcje wobec kierowanego przez niego przedsiębiorstwa. Jedną z nich jest zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne.

Konsekwencją tych przepisów jest art. 24 ust. 1 pkt 21 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.), który nakazuje wykluczać przedsiębiorców, wobec których sąd orzekł wspomniany zakaz. Oczywiste jest, że dotyczy to polskich firm, ukaranych przez polski sąd, na podstawie polskich przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Co jednak w sytuacji, gdy podobny zakaz orzeknie sąd z innego kraju, na podstawie zagranicznych przepisów?

Problem ten pojawił się w trwającym od półtora roku postępowaniu na zakup tramwajów dla Warszawy. Rozstrzygając go, Krajowa Izba Odwoławcza odwołała się do literalnego brzmienia przepisu i uznała, że przewiduje on wyłącznie wykluczanie wykonawców ukaranych na podstawie polskiej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane