statystyki

Zaniżenie wartości zamówienia nie narusza interesu firmy

autor: Sławomir Wikariak11.09.2018, 07:25; Aktualizacja: 11.09.2018, 10:47
droga, autostrada

Wartości zamówienia nie należy utożsamiać z kwotą, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację inwestycji.źródło: ShutterStock

 Dla firm nie ma znaczenia, czy GITD dobrze oszacował przetarg na pobór opłat na autostradach. Nawet jeśli nie, to nie poprawi to ich sytuacji.

Generalny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) szuka firmy, która przez trzy lata zajmie się manualnym poborem opłat na odcinku autostrady A2 między Koninem a Strykowem oraz A4 między Wrocławiem i Sośnicą. Na pierwszą część tego zamówienia wpłynęły dwie oferty. Tańszą złożyła spółka Intertoll Construcion (ok. 55 mln zł), droższą konsorcjum Kapsch Road Services i Egis Projects Polska (ok. 77 mln zł). Drugą częścią zainteresowane było tylko konsorcjum Kapsch z kwotą ok. 126 mln zł. Przed otwarciem ofert zamawiający oznajmił, że łącznie zamierza przeznaczyć na całość zamówienia ok. 133 mln zł, z czego niespełna 56 mln zł na pierwszą część i ok. 77 mln zł na drugą. Tańsza oferta złożona na pierwszą część prawie dokładnie mieści się więc w budżecie. Oferty konsorcjum Kapsch są dużo droższe od założeń zamawiającego.

W odwołaniu złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej konsorcjum zarzuciło GITD nieprawidłowe oszacowanie wartości zamówienia. Przekonywało, że gdyby szacunki były staranne, to wartość zamówienia musiałaby być znacznie wyższa, a tym samym jego oferta mieściłaby się w budżecie inspektoratu.

„Zamawiający nie uwzględnił aktualnych cen oraz nie oparł się na realiach rynkowych. Wskazać należy, że obsługa Manualnego Poboru Opłat w chwili obecnej jest w Polsce świadczona, dlatego też zamawiający miał możliwość zweryfikowania kosztów świadczenia tego rodzaju usług, czego nie uczynił. Gdyby bowiem to zrobił, wartość szacunkowa zamówienia z całą pewnością określona zostałaby na inną, wyższą kwotę” – napisano w odwołaniu.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane