statystyki

Problem z biegłymi: Lekarze skazani na współpracę

autor: Patryk Słowik06.08.2018, 16:00
Powód niechęci medyków jest prozaiczny: stawki za sporządzenie opinii są bardzo niskie. Świetni fachowcy mogą liczyć na ok. 40 zł za godzinę pracy. Pracując w tym czasie w gabinecie, mogą zarobić kilka razy więcej.

Powód niechęci medyków jest prozaiczny: stawki za sporządzenie opinii są bardzo niskie. Świetni fachowcy mogą liczyć na ok. 40 zł za godzinę pracy. Pracując w tym czasie w gabinecie, mogą zarobić kilka razy więcej.źródło: ShutterStock

Sądy mają coraz większy problem z biegłymi z zakresu medycyny. Dlatego prezesi sądów szukają coraz to nowych sposobów na pozyskanie lekarzy do współpracy. Ryszard Sadlik, prezes SO w Kielcach, w piśmie wysłanym do Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej, proponuje stworzenie listy biegłych ad hoc. Czyli specjalistów, którzy w miarę swoich możliwości czasowych sporządzaliby opinie w jednostkowych sprawach. Nie trafialiby natomiast na listę wykorzystywaną na co dzień przez sądy.

„Wymiar sprawiedliwości i lekarze specjaliści są niejako na siebie skazani” – pisze prezes Sadlik. Podkreśla, że trudno sobie obecnie wyobrazić wydanie wyroku w wielu sprawach bez opinii medyka. Dotyczy to spraw karnych, cywilnych, pracowniczych i ubezpieczeniowych. Liczba lekarzy ustanowionych jako biegli sądowi jest natomiast niewystarczająca.

„Pomimo ponawianych apeli do środowiska lekarskiego wciąż na listach biegłych brakuje odpowiedniej ilości specjalistów. Powoduje to poważne zagrożenie dla szybkości i sprawności postępowań sądowych” – czytamy w piśmie do lekarzy.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • lek. mad.(2018-08-06 19:05) Zgłoś naruszenie 102

  dalej produkujcie zamiast lekarzy, pielęgniarek, inżynierów to "mgr" socjologii, socjologii, politologii, prawa, zarządzania, marketingu, kolejnych ekonomistów, tak bo są nam bardzo potrzebni i ich nam brakuje. Skończyć z finansowaniem badziewnych kierunków, a dać te zasoby na lekarskie, politechniki, zawodówki, służbę zdrowia, policji itp. a nie robić "ludziom wątpliwym" doktoraty z jakiś politologii, prawa, pedagogik, filozofii, tylko po to aby karda miała pracę niech idzie prof socjologii, prawa, filozofii na wolny rynek, zobaczymy na ile ich wyceni, a na ile lekarza?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Edek(2018-08-06 16:40) Zgłoś naruszenie 81

  A ile tam teraz płacą za taką odpowiedzialność jak biegły ponosi? Dalej 13 zł za godzinę czy coś tam się może pozmieniało?

  Odpowiedz
 • marta(2018-08-06 21:49) Zgłoś naruszenie 70

  A biegły napisze jakąś głupotę bez sensu , sąd to przyklepie a poszkodowany może się bujać...

  Odpowiedz
 • Qweta0(2018-08-07 13:48) Zgłoś naruszenie 10

  A jak tam biegli oskarzeni przez ministra Ziobro o zawyzanie kosztow opinii w sprawie leczenia jego ojca? Juz siedzą w pace?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane