statystyki

Rozbudowa systemu nieodpłatnego poradnictwa

autor: Emilia Świętochowska19.06.2018, 17:30
pomoc prawna, prawnik, rodzina, spadek

Rozbudowa systemu nieodpłatnego poradnictwa wymaga więc pewnego wzrostu nakładów, bo urzędnicy w powiatach będą mieli więcej pracy z organizacją i przeprowadzaniem konkursów ofert czy koniecznością publikacji list powiatowych doradców obywatelskich w mediach.źródło: ShutterStock

 5500 zł – tyle od przyszłego roku wyniesie kwota bazowa, na podstawie której kalkulowana będzie wysokość dotacji na finansowanie darmowych porad prawnych. W tym roku wynosi ona 5337 zł. Planowana podwyżka jest związana z uchwaleniem przez Sejm nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255), która przewiduje poszerzenie kręgu osób uprawnionych do korzystania z porad prawnika za darmo oraz wachlarza świadczonych usług.

– Nie zwiększamy kosztów systemu, ale chcemy zwiększyć jego efektywność. Nieporównanie więcej obywateli będzie mogło skorzystać z pomocy. Wystarczy oświadczyć, że nie jest się w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej – mówił na łamach DGP sprawozdawca projektu poseł Bartłomiej Wróblewski. W przyszłym roku rząd przeznaczy prawie 101 mln zł na utworzenie punktów przy starostwach (to prawie tyle samo co w tym roku).

Prawnicy udzielający w nich porad mają pracować w ramach 4-godzinnych dyżurów, które będzie można wydłużyć o godzinę, gdyby kolejka chętnych była bardzo długa. Dzięki zmianom przyjętym przez posłów nieodpłatnie będzie też można skorzystać z usług mediatora i doradcy zajmującego się poradnictwem obywatelskim. Do jego zadań będzie należało świadczenie pomocy w rozwiązywaniu problemów z zadłużeniem, udzielanie wskazówek dotyczących spraw mieszkaniowych oraz emerytalnych. Możliwość udzielania takiej pomocy będzie zależała od przejścia specjalnego 70-godzinnego kursu.


Pozostało 17% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane