statystyki

Rozbudowa systemu nieodpłatnego poradnictwa

autor: Emilia Świętochowska19.06.2018, 17:30
pomoc prawna, prawnik, rodzina, spadek

Rozbudowa systemu nieodpłatnego poradnictwa wymaga więc pewnego wzrostu nakładów, bo urzędnicy w powiatach będą mieli więcej pracy z organizacją i przeprowadzaniem konkursów ofert czy koniecznością publikacji list powiatowych doradców obywatelskich w mediach.źródło: ShutterStock

 5500 zł – tyle od przyszłego roku wyniesie kwota bazowa, na podstawie której kalkulowana będzie wysokość dotacji na finansowanie darmowych porad prawnych. W tym roku wynosi ona 5337 zł. Planowana podwyżka jest związana z uchwaleniem przez Sejm nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255), która przewiduje poszerzenie kręgu osób uprawnionych do korzystania z porad prawnika za darmo oraz wachlarza świadczonych usług.

– Nie zwiększamy kosztów systemu, ale chcemy zwiększyć jego efektywność. Nieporównanie więcej obywateli będzie mogło skorzystać z pomocy. Wystarczy oświadczyć, że nie jest się w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej – mówił na łamach DGP sprawozdawca projektu poseł Bartłomiej Wróblewski. W przyszłym roku rząd przeznaczy prawie 101 mln zł na utworzenie punktów przy starostwach (to prawie tyle samo co w tym roku).

Prawnicy udzielający w nich porad mają pracować w ramach 4-godzinnych dyżurów, które będzie można wydłużyć o godzinę, gdyby kolejka chętnych była bardzo długa. Dzięki zmianom przyjętym przez posłów nieodpłatnie będzie też można skorzystać z usług mediatora i doradcy zajmującego się poradnictwem obywatelskim. Do jego zadań będzie należało świadczenie pomocy w rozwiązywaniu problemów z zadłużeniem, udzielanie wskazówek dotyczących spraw mieszkaniowych oraz emerytalnych. Możliwość udzielania takiej pomocy będzie zależała od przejścia specjalnego 70-godzinnego kursu.


Pozostało jeszcze 17% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane