Z bezpłatnej porady prawnej będzie mógł skorzystać każdy, kto uzna, że nie stać go na pokrycie kosztów wynajęcia kancelarii. Jedynym warunkiem będzie złożenie odpowiedniego oświadczenia – to najważniejsze zmiany w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej przyjętej w piątek przez Sejm.
Inicjatywa poszerzenia dostępu do nieodpłatnych usług prawniczych wyszła prawie rok temu od prezydenta. Początkowo proponował, by oprócz osób pobierających świadczenia socjalne darmowe porady mogły otrzymywać też m.in. rodziny, w których dochód na jednego członka nie przekracza 2 tys. zł, bezrobotnych i lokatorów mieszkań komunalnych. Na etapie prac sejmowych projekt został mocno przemodelowany. Zgodnie z uchwaloną nowelizacją urzędy nie będą już musiały weryfikować sytuacji materialnej beneficjentów bezpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenia o braku możliwości sfinansowania kosztów porady nie będą też składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Prawnicy świadczący usługi w punktach zorganizowanych przez starostwa będą pracować w trybie czterogodzinnych dyżurów.
Pozostało
45%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama