statystyki

Sprawy w Sądzie Najwyższym leżą i czekają

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.05.2018, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2018, 08:23
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Od wejścia w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.) minęły już prawie dwa miesiące. Powołała ona do życia dwie nowe izby: kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych oraz dyscyplinarną. Jednak nie zaczęły one pracy, bo prezydent na razie nie uruchomił procedury zmierzającej do powołania sędziów do tych izb.

Zgodnie z obowiązującą od 3 kwietnia br. ustawą to właśnie głowa państwa obwieszcza w Monitorze Polskim liczbę wolnych stanowisk sędziowskich przewidzianych do objęcia w poszczególnych izbach SN. Po zaledwie kilku dniach od wejścia w życie tej ustawy parlament dokonał jej nowelizacji (Dz.U. z 2018 r. poz. 847), tym samym zwalniając prezydenta na najbliższy rok z obowiązku zasięgania w tej kwestii opinii I prezesa SN. Nowa regulacja obowiązuje od 9 maja br., więc można przypuszczać, że niedługo pojawi się w urzędowym publikatorze ogłoszenie o wolnych stanowiskach sędziowskich. Wówczas chętni do orzekania w SN będą mieli miesiąc na zgłoszenie swoich kandydatur do Krajowej Rady Sądownictwa. A procedura przed tym organem może potrwać następnych kilka miesięcy. Niewykluczone zatem, że proces obsadzania sędziami nowych izb potrwa i pół roku.

Jak się okazuje, ten brak pośpiechu w uruchomieniu całej procedury już teraz generuje konkretne problemy, zwłaszcza jeżeli chodzi o izbę kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. Ta ma się bowiem zajmować m.in. skargami na przewlekłość. Obecnie jest ich w Sądzie Najwyższym 12, a ustawowy termin na ich rozpatrzenie wynosi zaledwie dwa miesiące.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane