statystyki

Obrona konieczna. Problem, którego nie ma

autor: Witold Zontek13.05.2018, 12:30
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jan Rusek Agencja Gazeta

Minister sprawiedliwości poinformował, że korzystając ze swoich uprawnień prokuratora generalnego, wydał Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie polecenie, aby umorzyła postępowanie prowadzone w sprawie ewentualnego przekroczenia granic obrony koniecznej przez właściciela kantoru w Piszu. Najciekawsze było uzasadnienie.

Z informacji prasowych wynika, że napadnięty i okradziony przedsiębiorca oddał cztery strzały w kierunku uciekających samochodem złodziei. Żaden z nich nie został trafiony.

Osoby zawodowo czy naukowo zajmujące się prawem karnym argumentacja zaprezentowana przez ministra na konferencji prasowej wprawiła w osłupienie. Nie z uwagi na ewentualne rozbieżności w poglądach na prawo karne o charakterze filozoficznym. Minister sprawiedliwości na uzasadnienie swojej decyzji podał bowiem kilka wątpliwych merytorycznie racji. Co istotne, zaprezentowane twierdzenia nie zostały poparte prezentacją ogólnopolskich badań czy też szerokiej kwerendy spraw, w których obrona konieczna była przedmiotem analiz. Wydaje się, że minister oparł swoje obserwacje wyłącznie na własnych odczuciach lub intuicjach. Ale po kolei.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że napadnięty musi móc „bronić się skutecznie, używając nawet metod, które są dalej idące niż te, którymi posłużył się napastnik” oraz że obecnie twierdzi się „że jeżeli pokrzywdzony, napadnięty może uciec, to powinien uciec raczej niż się bronić, powinien się skryć raczej niż starać się złapać napastników, dzwonić na policję niż sam stawiać opór przestępcy”.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Z ZEREM się nie dyskutuje ...(2018-05-13 14:48) Zgłoś naruszenie 115

  … przy Nim zawsze AMEN.

  Odpowiedz
 • das(2018-05-13 19:26) Zgłoś naruszenie 46

  Bandycie wolno wszystko, napaść na mnie w nocy, a mnie nie wolno się skutecznie bronić, - niemiecko hitlerowska agresja

  Odpowiedz
 • Legart(2018-05-14 06:47) Zgłoś naruszenie 22

  Prok. Ziobro wyważył otwarte drzwi. Teraz czekamy na próbę trzaśnięcia drzwiami obrotowymi.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-05-13 21:37) Zgłoś naruszenie 11

  Bo Ziobro , tzw. orzeczenia łańcuchowych przebierańców , zna . Więc uruchomił ręczne sterowanie . Ale i tak będzie 1 000 000 : 1 . No , może do 2. v 3. , góra ... - dla schmaltzgojowej kasty , ma się rozumieć .

  Odpowiedz
 • obserwator(2018-05-14 20:46) Zgłoś naruszenie 10

  W przypadku obrony koniecznej ZAWSZE " sprawca" jest znany, PRZYZNAJE SIĘ DO CZYNU i współpracuje z organami ścigania. Dla prokuratury, sądu są to statystycznie proste sprawy i dlatego chętnie kierowane na wokandę. Nie sprawiają dużych trudności procesowych, a stanowią 100 % wykrywalności. A wystarczy uznanie winnym i nawet odstąpienie od wymierzenia kary. Chętnie wobec tego podejmowane bo satysfakcjonują i policję, prokuraturę a nawet sądy. I nie w smak aby takie łatwe kąski statystyczne były zabierane tym organom.

  Odpowiedz
 • Popieram (2019-01-16 20:36) Zgłoś naruszenie 00

  I brawa dla Pana Ministra Ziobro! Bandzior zanim wejdzie na włam do domostwa(idzie po to aby skrzywdzić) już teraz wie,że jak mu łeb kosą zetną to będzie to bez konsekwencji prawnych dla broniącego domu. Brawo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane