statystyki

Adwokat nie musi być poprawny politycznie

autor: Emilia Świętochowska24.04.2018, 17:00
Po tym jak sąd kasacyjny odrzucił jego skargę, prawnik odwołał się do Strasburga

Po tym jak sąd kasacyjny odrzucił jego skargę, prawnik odwołał się do Strasburgaźródło: ShutterStock

Medialne wypowiedzi adwokata na temat rasy członków składu orzekającego mogą przysłużyć się reprezentowaniu klienta – wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Francuski adwokat Alain Ottan kilka lat temu reprezentował w sądzie ojca nastolatka zastrzelonego przez żandarma w trakcie pościgu samochodowego. Ofiara pochodziła z rodziny imigrantów mieszkającej w dzielnicy robotniczej. Funkcjonariusz, który oddał kilka strzałów z broni i doprowadził do śmierci chłopaka, usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Sąd uznał go jednak niewinnym. Kilka minut po rozprawie, na której zapadł oczyszczający żandarma wyrok, adwokat powiedział dziennikarzom, że werdykt go nie zaskoczył, wręcz przeciwnie – właśnie takiego rozstrzygnięcia spodziewał się po „w całości białym” składzie orzekającym.

W reakcji na te słowa samorząd adwokacki wytoczył prawnikowi dyscyplinarkę. Zdaniem korporacyjnych władz adwokat, przypisując sądowi rasistowskie i ksenofobiczne uprzedzenia, naruszył kodeks etyki zawodowej, a w szczególności obowiązek zachowania powściągliwości i taktu. Wprawdzie sąd dyscyplinarny uwolnił obwinionego od odpowiedzialności za kontrowersyjną wypowiedź, ale zaraz potem wziął się za niego prokurator. W efekcie kolejny sąd stwierdził, że uwagi na temat rasy członków składu orzekającego w żaden sposób nie służą realizacji prawa do obrony. Wypowiedź była jedynie obelgą, która miała podważyć uczciwość i bezstronność sędziów, a nie merytorycznym komentarzem dotyczącym wyroku. Adwokat dostał najniższą możliwą karę – ostrzeżenie – z uwagi na niską szkodliwość czynu.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ogłosić POLEXIT(2018-04-24 19:18) Zgłoś naruszenie 01

    Kolejny przykłąd patologii zwanej poprawnością polityczną. Oczywiście gdyby ktoś podniósł że sędzia jest czarny to by od razu został okrzyknięty razistą. Ot taka euro-"sprawiedliwość".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane