statystyki

ETPC: Prawnikowi można zakazać występowania przed sądem we własnej obronie

autor: Emilia Świętochowska09.04.2018, 19:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

W postępowaniu karnym nawet profesjonalny pełnomocnik musi sobie znaleźć obrońcę.źródło: ShutterStock

Nawet profesjonalnemu prawnikowi można zakazać występowania przed sądem we własnej obronie – stwierdziła Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

10 lat temu doświadczony portugalski adwokat Carlos Correia de Matos stracił nad sobą panowanie w procesie, który szedł nie po jego myśli. Swoją wściekłość rozładował na sędzim orzekającym w sprawie, określając jego decyzje jako niegodne przedstawiciela tak szacownego zawodu, a także zarzucając mu kłamstwo. W odpowiedzi obrażony sędzia złożył doniesienie do prokuratury, w którym oskarżył adwokata o zniewagę.

Prawnik od razu zapowiedział, że zamierza się samodzielnie bronić przed sądem. Ten nie wyraził jednak na to zgody, tłumacząc, że w postępowaniu karnym jest to niedopuszczalne: nawet profesjonalny pełnomocnik musi sobie znaleźć obrońcę. Adwokat próbował odwoływać się od tego rozstrzygnięcia, ale ostatecznie nawet Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie ma racji, a orzecznictwo w tej kwestii jest jednoznaczne. Prawnikowi nie pozostało więc nic innego, jak tylko złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zarzucił w niej portugalskim władzom, że naruszyły konwencję, zabraniając mu występować przed sądem we własnej sprawie. Zgodnie z art. 6 ust. 3 lit. c) każdy oskarżony ma bowiem prawo bronić się osobiście.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane