statystyki

ETPC: Prawnikowi można zakazać występowania przed sądem we własnej obronie

autor: Emilia Świętochowska09.04.2018, 19:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

W postępowaniu karnym nawet profesjonalny pełnomocnik musi sobie znaleźć obrońcę.źródło: ShutterStock

Nawet profesjonalnemu prawnikowi można zakazać występowania przed sądem we własnej obronie – stwierdziła Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

10 lat temu doświadczony portugalski adwokat Carlos Correia de Matos stracił nad sobą panowanie w procesie, który szedł nie po jego myśli. Swoją wściekłość rozładował na sędzim orzekającym w sprawie, określając jego decyzje jako niegodne przedstawiciela tak szacownego zawodu, a także zarzucając mu kłamstwo. W odpowiedzi obrażony sędzia złożył doniesienie do prokuratury, w którym oskarżył adwokata o zniewagę.

Prawnik od razu zapowiedział, że zamierza się samodzielnie bronić przed sądem. Ten nie wyraził jednak na to zgody, tłumacząc, że w postępowaniu karnym jest to niedopuszczalne: nawet profesjonalny pełnomocnik musi sobie znaleźć obrońcę. Adwokat próbował odwoływać się od tego rozstrzygnięcia, ale ostatecznie nawet Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie ma racji, a orzecznictwo w tej kwestii jest jednoznaczne. Prawnikowi nie pozostało więc nic innego, jak tylko złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zarzucił w niej portugalskim władzom, że naruszyły konwencję, zabraniając mu występować przed sądem we własnej sprawie. Zgodnie z art. 6 ust. 3 lit. c) każdy oskarżony ma bowiem prawo bronić się osobiście.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane