Trybunał Konstytucyjny nie tknie owoców zatrutego drzewa

autor: Emilia Świętochowska12.04.2018, 07:30; Aktualizacja: 12.04.2018, 08:56
Motywy, które stanęły za wycofaniem przez RPO wniosku kwestionującego konstytucyjność owoców zatrutego drzewa są więc podobne do powodów anulowania wniosku w sprawie tzw. ustawy inwigilacyjnej.

Motywy, które stanęły za wycofaniem przez RPO wniosku kwestionującego konstytucyjność owoców zatrutego drzewa są więc podobne do powodów anulowania wniosku w sprawie tzw. ustawy inwigilacyjnej.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek podważający przepis dopuszczający w procesach karnych bezprawnie zdobyte dowody. Głównym powodem tej decyzji było włączenie do składu orzekającego w sprawie kontrowersyjnego art. 168a kodeksu postępowania karnego Mariusza Muszyńskiego. Zdaniem RPO jako sędzia dubler nie jest on uprawniony do zasiadania w TK.

Na dodatek niedługo potem do składu orzekającego o owocach zatrutego drzewa dokoptowano kolejnych „nowych” sędziów TK: prezes Julię Przyłębską, Andrzeja Zielonackiego i Michała Warcińskiego. Jednocześnie od sprawy odsunięte zostały wybrane przed 2015 r. sędzie Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka.

W ocenie Adama Bodnara przetasowania składów orzekających dokonano bez żadnej podstawy prawnej. Zgodnie z przepisami w przypadku postępowań zainicjowanych przed wejściem w życie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK (Dz.U. z 2016 r. poz. 2072) zarządzenia dotyczące kompozycji składu sędziowskiego pozostają w mocy. Jak przekonuje rzecznik, żaden jej przepis nie daje prezes trybunału uprawnienia do swobodnych roszad personalnych. Zgodnie z art. 38 ust. 1 skład orzekających, w tym sędziego sprawozdawcę, wyznacza się według kolejności alfabetycznej, przy uwzględnieniu rodzaju, liczby i kolejności wpływających spraw. W wyjątkowych sytuacjach można odstąpić od tych ogólnych zasad, ale nie dotyczy to zmiany wytypowanego wcześniej składu.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Będzie siedzieć .... @etrsgh(2018-04-12 17:01) Zgłoś naruszenie 24

    i to Rzepliński (prezes TK) za łamanie Konstytucji RP Ustaw(k)ą o TK w czerwcu 2015r by Po miłao14/15 sędziów TK swoich , a wcześniej za łamanie prawa równości i nie działania prawa wstecz dot Ustawy Emerytalnej. łamał też Domniemanie Konstytucyjności Ustaw. Kto mieczem wojuje.........

    Odpowiedz
  • etrsgh(2018-04-12 13:28) Zgłoś naruszenie 44

    Wszystkie wyroki obecnego "TK" nie są wyrokami, a osoby tam zasiadające przekraczają swoje uprawnienia za co wcześniej czy później pójdą siedzieć. Tak przyłębska i muszewski, szykujcie pasiaki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane