statystyki

Inny wzór wniosku o refundację dla spółdzielni socjalnych

autor: Michalina Topolewska12.04.2018, 20:00
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Konieczna stała się modyfikacja wzoru wniosku, jaki spółdzielnie składają, aby otrzymać refundację.źródło: ShutterStock

Spółdzielnie socjalne będą mogły otrzymać z powiatowego urzędu pracy (PUP) zwrot opłaconych składek do ZUS za pracowników, którzy należą do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Taką możliwość przewiduje obowiązujące od 31 marca br. brzmienie art. 12 ust. 3a ustawy z 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz.U. z 2006 r. poz. 651 ze zm.). Wcześniej prawo do refundacji składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe, finansowane ze środków Funduszu Pracy, przysługiwało tylko członkom spółdzielni. Teraz to uprawnienie zostało rozszerzone również na osoby zatrudniane w takim podmiocie, które należą do jednej z grup wskazanych w art. 4 ust. 1 ustawy, np. są niepełnosprawne, zarejestrowane jako bezrobotne, poszukujące pracy czy są wychowankami pieczy zastępczej.

Zarówno w przypadku członków, jak i pracowników spółdzielni refundacja jest wypłacana na podstawie umowy podpisanej z PUP przez okres 24 miesięcy w wysokości składek odprowadzanych od najniższego wynagrodzenia za pracę. Natomiast przez kolejny rok zwracane jest 50 proc. należności do ZUS (od podstawy stanowiącej minimalną pensję).


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane