statystyki

W spółdzielniach mieszkaniowych brakuje demokracji

autor: Patryk Słowik21.03.2018, 07:04; Aktualizacja: 21.03.2018, 08:53
blok, mieszkanie

Zdaniem rzecznika warto zastanowić się nad wprowadzeniem sankcji dla prezesów, którzy nie stosują się do przepisów.źródło: ShutterStock

Mimo że od ponad 10 lat w każdej spółdzielni mieszkaniowej najważniejszym organem powinno być walne zgromadzenie wszystkich spółdzielców, to nadal w wielu betonowych molochach decyzje podejmuje zebranie przedstawicieli. W ten sposób przeciętny lokator pozbawiony jest prawa głosu. Zwrócił na to właśnie uwagę rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do ministra inwestycji i rozwoju.

Doktor Adam Bodnar przypomina, że w połowie 2007 r. ustawodawca w nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 873 ze zm.) przesądził, że każdy spółdzielca powinien móc decydować o najważniejszych sprawach jego kooperatywy. Podmioty, w których decydowali przedstawiciele, miały zmienić swe statuty do 30 listopada 2007 r. i zgłosić te zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym do 30 grudnia 2007 r. W przepisach nie przewidziano jednak żadnej sankcji za niedopełnienie obowiązków. I wiele spółdzielni ich nie zrealizowało, przez co dalej decydują przedstawiciele, a nie wszyscy członkowie.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marko(2018-03-21 17:33) Zgłoś naruszenie 70

    Tylko, że na Walne Zgromadzenia w tych większych spółdzielniach mieszkaniowych przychodzi średnio 5 procent członków danej spółdzielni. Mieszkańcy nie są zainteresowania sprawami swojej spółdzielni. Więc czy duże walne, czy poprzez przedstawicieli to i tak będzie zainteresowania na 5 procent.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane