statystyki

W spółdzielniach mieszkaniowych brakuje demokracji

autor: Patryk Słowik21.03.2018, 07:04; Aktualizacja: 21.03.2018, 08:53
blok, mieszkanie

Zdaniem rzecznika warto zastanowić się nad wprowadzeniem sankcji dla prezesów, którzy nie stosują się do przepisów.źródło: ShutterStock

Mimo że od ponad 10 lat w każdej spółdzielni mieszkaniowej najważniejszym organem powinno być walne zgromadzenie wszystkich spółdzielców, to nadal w wielu betonowych molochach decyzje podejmuje zebranie przedstawicieli. W ten sposób przeciętny lokator pozbawiony jest prawa głosu. Zwrócił na to właśnie uwagę rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do ministra inwestycji i rozwoju.

Doktor Adam Bodnar przypomina, że w połowie 2007 r. ustawodawca w nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 873 ze zm.) przesądził, że każdy spółdzielca powinien móc decydować o najważniejszych sprawach jego kooperatywy. Podmioty, w których decydowali przedstawiciele, miały zmienić swe statuty do 30 listopada 2007 r. i zgłosić te zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym do 30 grudnia 2007 r. W przepisach nie przewidziano jednak żadnej sankcji za niedopełnienie obowiązków. I wiele spółdzielni ich nie zrealizowało, przez co dalej decydują przedstawiciele, a nie wszyscy członkowie.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marko(2018-03-21 17:33) Zgłoś naruszenie 70

    Tylko, że na Walne Zgromadzenia w tych większych spółdzielniach mieszkaniowych przychodzi średnio 5 procent członków danej spółdzielni. Mieszkańcy nie są zainteresowania sprawami swojej spółdzielni. Więc czy duże walne, czy poprzez przedstawicieli to i tak będzie zainteresowania na 5 procent.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane