statystyki

Polska gwarantuje prawo do obrony? Na razie tak, ale zobaczymy co będzie w przyszłości [WYWIAD]

autor: Maciej Weryński06.03.2018, 10:00; Aktualizacja: 06.03.2018, 11:37
"Z mojego doświadczenia wynika, że klienci wybierają konkretnego prawnika, bo ktoś im go polecił. Znam sytuacje, kiedy oskarżony prosił o wyznaczenie mu konkretnego obrońcy z urzędu. Jeśli jest to możliwe i obiektywnie uzasadnione, sąd może takie wnioski uwzględniać"

"Z mojego doświadczenia wynika, że klienci wybierają konkretnego prawnika, bo ktoś im go polecił. Znam sytuacje, kiedy oskarżony prosił o wyznaczenie mu konkretnego obrońcy z urzędu. Jeśli jest to możliwe i obiektywnie uzasadnione, sąd może takie wnioski uwzględniać"źródło: ShutterStock

Wystarczy inaczej interpretować nieostry art. 78 par. 1 k.p.k. i o obrońcy z urzędu będzie można tylko pomarzyć – mówi Monika Całkiewicz.

Prawo do obrony mamy zagwarantowane w art. 42 par. 2 konstytucji i w art. 6 k.p.k. Do tego art. 78 par. 1 k.p.k. mówi, że oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Co to znaczy „w sposób należyty”?

Zasadą jest wypełnienie oświadczenia o stanie majątkowo-rodzinnym, na stosownym druku urzędowym, którym dysponują sądy i który doręcza się celem wypełnienia osobom ubiegającym się o obrońcę z urzędu. Sąd ma przy tym prawo do zweryfikowania takiego oświadczenia. Spotykałam się z bardzo różnymi sposobami weryfikacji podanych informacji. Dla jednego z sądów konieczne było przedstawienie zaświadczenia o zarobkach czy odcinka renty, dla innego – rozliczenia podatkowego bądź wyciągu z konta bankowego. Niekiedy wystarczy pisemne oświadczenie oskarżonego. Praktyka jest więc niejednolita i zależy od konkretnego sędziego. Jeśli samo oświadczenie budzi wątpliwości albo niełatwo je zweryfikować, sąd zwraca się zazwyczaj do oskarżonego o wykazanie dodatkowym dokumentami, jaka jest jego sytuacja majątkowa i rodzinna, na przykład dowodzącymi obowiązku alimentacyjnego. W praktyce zatem to konkretny sędzia oceni, czy wnioskodawca wykazał w sposób należyty, że nie stać go na ustanowienie obrońcy z wyboru.

Czy w praktyce są z tym problemy? Jaka jest skala wniosków o obrońcę z urzędu i odmów?


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • na każdym kroku wolność jest zabierana(2018-03-06 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodnie z prawem międzynarodowym (karta praw) istniejeprawo do obrońcy. Nie ma nigdzie napisane, że zawodowego czy adwokata. Zatem zgodnie z zasadą, że wolność jednostki nie należy ograniczać przez zacieśniającą wykładnie prawa, podejrzany lub oskarżony powinien móc wybrać takiego obrońcę jakiego sam chce. Czy to krasomówcę, czy to księdza czy może prawnika.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-03-06 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    TAK !!! - ale zależy , kto na PADa ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane