statystyki

Życzenia dla Polski: Jawności zamiast gierek

autor: Szymon Osowski16.01.2018, 11:30; Aktualizacja: 16.01.2018, 12:10
Szymon Osowski

Szymon Osowskiźródło: Materiały Prasowe

Prowadząc prawnicze rozważania o tym, czy coś jest informacją publiczną, czy nie jest, gubimy istotę jawności . Nie jest to ani potrzebne z punktu widzenia obowiązującego w Polsce prawa, ani zgodne ze standardami wyznaczanymi przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Jawność jest w Polsce realizowana dzięki ustawie o dostępie do informacji publicznej. W mojej opinii ustawa ta spełnia międzynarodowe standardy, a gdy powstawała, wyprzedziła epokę. Jej twórcy na początku wieku wizjonersko założyli, że dostęp do informacji powinien być zapewniony również w internecie, ich autorzy powinni być znani, a wnioskować o nie można bezpłatnie i anonimowo. Krytyka ustawy przez administrację pokazuje, jak bardzo przyczynia się ona do realizacji praw i wolności jednostki, które wszak są celem tej regulacji.

Jak każdy medal, i ten ma dwie strony. Tę drugą nazywam pułapką informacji publicznej. Zamiast po prostu realizować prawo do wiedzy, skupiamy się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy coś jest informacją publiczną czy nie jest.

Prawo do informacji (publicznej) zawarte jest w polskiej konstytucji w art. 61. Konstrukcja tego przepisu jest dosyć jednoznaczna. W ustępach 1 i 2 określony został zakres przedmiotowy prawa do informacji. Ustęp 3 zawiera przesłanki jego ograniczania, a ust. 4 jest dyspozycją dla ustawodawcy do określenia trybów udostępniania informacji określonych w ust. 1 i 2. Ustawy mogą określać tryby dostępu do informacji (ust. 4) i jego ograniczenia (ust. 3). Ustawodawca nie może jednak określać, że dana informacja nie jest informacją publiczną.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane