statystyki

Umowy śledczych bez tajemnic

autor: Patryk Słowik08.01.2018, 07:42; Aktualizacja: 08.01.2018, 08:32
Sędziowie wskazali, że od lat nie ma wątpliwości, że informacje, o które wnioskowała fundacja, stanowią informację publiczną.

Sędziowie wskazali, że od lat nie ma wątpliwości, że informacje, o które wnioskowała fundacja, stanowią informację publiczną.źródło: ShutterStock

Uznanie przez Bogdana Święczkowskiego, że wydatki prokuratury na zewnętrzną obsługę prawną nie są informacją publiczną, to stanowisko niewłaściwe i nieznajdujące podstaw w utrwalonej linii orzeczniczej. Uznał tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa zaczęła się w czerwcu 2017 r. Wówczas Fundacja ePaństwo poprosiła prokuratora krajowego o kilka informacji, w tym o udostępnienie kopii wszelkich umów na obsługę prawną Prokuratury Krajowej zawartych z podmiotami zewnętrznymi od 1 stycznia do dnia złożenia wniosku.

Organ najpierw stwierdził, że nie da rady rozpoznać wniosku w terminie z uwagi na „dużą liczbę dni wolnych od pracy”, a po kilku dniach stwierdził, że umowy zawierane z prawnikami nie są informacją publiczną.

– Byłem mocno zaskoczony reakcją Prokuratury Krajowej na nasz wniosek. Powody, dla którego go złożyliśmy, były zupełnie niewinne. Chcieliśmy zorientować się, w jakim zakresie taka instytucja musi korzystać z zewnętrznej obsługi prawnej – mówi Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy Fundacji ePaństwo. I dodaje, że najbardziej wnioskodawców oburzyło krótkie uzasadnienie.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane