statystyki

Wezwanie świadka na komisję weryfikacyjna publikowane na stronie BIP MS

autor: Piotr Szymaniak11.01.2018, 07:36; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:37
Propozycja dodania takiego przepisu znalazła się w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa.

Propozycja dodania takiego przepisu znalazła się w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Wezwanie świadka na posiedzenie komisji weryfikacyjnej będzie mogło być opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie Ministra Sprawiedliwości. Po siedmiu dniach będzie uznane za doręczone. Eksperci załamują ręce.

Propozycja dodania takiego przepisu znalazła się w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Prace nad projektem właśnie kończy Sejm.

Co więcej, oprócz nowego ust. 4 w art. 16, który traktuje o publikacji w BIP ze skutkiem doręczenia, zmieniony ma być również art. 19 ust. 3, który mówi o karach za niestawiennictwo świadka lub biegłego. Dziś, zgodnie z ustawą, taka osoba (jeśli została prawidłowo wezwana na komisję) może zostać ukaraną grzywną w wysokości do 3 tys. zł, a w przypadku ponownego niestawiennictwa – do 10 tys. zł. Po zmianach sankcje wyniosą odpowiednio do 10 tys. zł i do 30 tys. zł.

W obecnie obowiązujących przepisach też istnieje możliwość zawiadomienia poprzez stronę BIP, ale po pierwsze dotyczy to stron postępowania (a nie świadków), a po drugie takie zawiadomienia uznaje się za doręczone po upływie 14 dni, a nie, tak jak w planach, po tygodniu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane