statystyki

Podejrzany pracownik ma prawo do prywatności

autor: Dominika Bychawska-Siniarska28.01.2018, 11:00
Na gruncie prawa hiszpańskiego pracodawca miał obowiązek poinformowania o gromadzeniu i przetrzymywaniu danych osobowych pracowników

Na gruncie prawa hiszpańskiego pracodawca miał obowiązek poinformowania o gromadzeniu i przetrzymywaniu danych osobowych pracownikówźródło: ShutterStock

W jednej z sieci supermarketów w Hiszpanii zauważono, iż dochodzi do regularnych kradzieży. Ponieważ podejrzenia padły na kasjerów, pracodawca zamontował kilka – część widocznych, część ukrytych – kamer nagrywających pracowników.

Kasjerzy zostali powiadomieni tylko o widocznych kamerach. Te ukryte monitorowały pracę konkretnych, podejrzanych pracowników podczas ich zmian. Pięć kasjerek zostało wezwanych do wyjaśnień, podczas których pokazano im film nakręcony z ukrycia. Na nagraniu widać było, jak pomagają klientom wynosić towary i jak same dokonują kradzieży. Ponieważ przyznały się do przestępstwa, zostały zwolnione dyscyplinarnie. Odwołania kasjerek do sądów pracy nie przyniosły skutku, sądy podtrzymały zwolnienia dyscyplinarne. Jako dowód w postępowaniu sądowym wykorzystano m.in. nagrania z ukrytych kamer.

Kasjerki zwróciły się ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (skarga nr 1874/13), twierdząc, że nagrywanie z ukrycia naruszyło ich prawo do prywatności gwarantowane przez art. 8 konwencji. Ponadto wskazały, że wykorzystanie nagrania w procesie sądowym było sprzeczne z zasadami z art. 6 par. 1 konwencji, czyli prawem do rzetelnego procesu.

W odpowiedzi na skargę rząd Hiszpanii argumentował, że nie powinien być pociągany do odpowiedzialności, ponieważ sprawa dotyczy sporu pomiędzy dwoma prywatnymi podmiotami. W wyroku z 9 stycznia 2018 r. strasburscy sędziowie przypomnieli jednak, że na państwie członkowskim ciąży pozytywny obowiązek zagwarantowania poszanowania prawa do prywatności oraz wprowadzenia procedur prawnych chroniących tego prawa.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor(2018-01-28 17:58) Zgłoś naruszenie 40

    bzdura- "Warto też podkreślić, że w ciągu ostatnich lat pojawiło się orzecznictwo w zakresie wzajemności naruszeń dóbr osobistych. „Nie bez znaczenia z punktu widzenia oceny naruszenia dóbr osobistych pozostaje także wzajemność naruszeń dóbr osobistych stron, co nie wpływa oczywiście na uchylenie bezprawności, ale co istotnie wpływa na zakres ewentualnej odpowiedzialności. W świetle bowiem utrwalonego orzecznictwa sądowego nie może korzystać z ochrony ten, kto sam nadużywa swojego prawa, tj. tzw. reguła czystych rąk” – czytamy w Wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi – I Wydział Cywilny z dnia 12 marca 2014 r. I ACa 1182/13."

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-01-29 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo do prywatności nie jest prawem do prywatnych kradzieży.....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane