statystyki

Sąd wyznaczy granicę swobody firm przy zamówieniach "zaprojektuj i wybuduj"

autor: Sławomir Wikariak28.12.2017, 07:27; Aktualizacja: 29.12.2017, 10:18
Budowa tunelu między stacjami Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska będzie przedsięwzięciem skomplikowanym

Budowa tunelu między stacjami Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska będzie przedsięwzięciem skomplikowanymźródło: ShutterStock

Sąd rozstrzygnie, czy w przetargu na budowę łódzkiego tunelu średnicowego można było zastosować technologię inną, niż wynikała z planu funkcjonalno-użytkowego. Wyrok będzie jednocześnie wskazówką dla firm, na ile swobody można sobie pozwolić przy zamówieniach typu „zaprojektuj i wybuduj”.

Budowa tunelu między stacjami Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska będzie przedsięwzięciem skomplikowanym, ze względu choćby na to, że w znacznej mierze ma on przebiegać w terenie zabudowanym. Na podstawie badań geologiczono-inyżynieryjnych inwestor, czyli spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, zaplanował drążenie tuneli różnymi metodami, określając w planie funkcjonalno-użytkowym (PFU), które z nich mają być zastosowane na danym odcinku. Jednocześnie jednak PFU nie wskazywał technologii dla każdego elementu prac. A wśród odpowiedzi zamawiającego na pytania do specyfikacji znalazły się i takie, które przez jedno z konsorcjów zostały wprost odczytane jako zgoda na zmianę technologii. Spółka PKP stwierdzała bowiem, że „przewidywane technologie wykonania tuneli określa PFU. Inwestycja realizowana w formule »projekt i budowa«, ostateczne rozwiązanie podaje wykonawca”.

Najtańszą ofertę złożyło w tym przetargu konsorcjum składające się z tureckiej firmy Gulermak i polskiej spółki Mosty Łódź. Zaproponowało cenę na tyle niską, że PKP poprosiła o jej wyjaśnienie. W odpowiedzi konsorcjum stwierdziło, że było w stanie znacznie ograniczyć koszty dzięki technologii drążenia tuneli za pomocą tarczy TBM. To ta sama technologia, która jest wykorzystywana przy budowie warszawskiego metra. Zamawiający uznał, że to niezgodne ze specyfikacją i odrzucił ofertę. W uzasadnieniu wskazywał, że zmiana technologii sprawiła, że nie da się porównać tej oferty z innymi.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane