statystyki

Czy w przetargach wojskowych można uzupełniać dokumenty?

autor: Sławomir Wikariak07.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 07.12.2017, 08:59
Choć w dwóch wyrokach KIO opowiedziała się za odmienną interpretacją, to nie powinny być one już traktowane jako reprezentatywne.

Choć w dwóch wyrokach KIO opowiedziała się za odmienną interpretacją, to nie powinny być one już traktowane jako reprezentatywne.źródło: ShutterStock

Z przetargu na samochody terenowe dla wojska wykluczono cztery konsorcja, które miały złożyć dokumenty ze złą datą. Problem w tym, że przepisy są niekonsekwentne.

Chodzi o prowadzone przez Inspektorat Uzbrojenia postępowanie na dostawę samochodów ciężarowo-terenowych Mustang, które mają zastąpić honkery. Zamówienie jest udzielane w trybie przetargu ograniczonego, a więc zainteresowane zleceniem firmy najpierw składały wnioski o dopuszczenie do udziału w nim i były sprawdzane pod względem spełniania warunków formalnych. Okazało się, że cztery konsorcja nie złożyły zaświadczeń potwierdzających niekaralność członków zarządów spółek. To nic nadzwyczajnego – przepisy pozwalają w takiej sytuacji uzupełnić dokumenty. I tak też zrobiły startujące w przetargu konsorcja. Tyle że zaświadczenia o niekaralności nosiły datę późniejszą niż termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Inspektorat Uzbrojenia uznał, że nie może uwzględnić tych dokumentów i wykluczył je z przetargu. Jedno z nich, na czele którego stoi Polska Grupa Zbrojeniowa, już zapowiedziało wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Zwraca uwagę, że chodziło o zaświadczenie z Japonii, gdyż jednym z konsorcjantów jest Toyota.

– Decyzja o wykluczeniu z postępowania jest niezrozumiała, a w naszej ocenie nawet sprzeczna z obowiązującymi przepisami. Potwierdzają to m.in. wytyczne i rekomendacje ministra rozwoju i finansów. Przecież żaden urząd nie wystawia zaświadczeń z datą wsteczną, spełnienie więc takiego oczekiwania było w praktyce niemożliwe – przekonuje Robert Papliński, dyrektor Biura Komunikacji i Promocji PGZ.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane