statystyki

Nie można zmniejszać kwoty przeznaczonej na realizację inwestycji

autor: Sławomir Wikariak07.02.2018, 07:47; Aktualizacja: 07.02.2018, 11:11
Chodziło o przetarg na modernizację źródeł energii cieplnej lub elektrycznej

Chodziło o przetarg na modernizację źródeł energii cieplnej lub elektrycznejźródło: ShutterStock

Podana przed otwarciem ofert kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia, nie może następnie zostać obniżona. Można ją co najwyżej zwiększyć, jeśli znajdą się dodatkowe pieniądze na inwestycję – przypomniała Krajowa Izba Odwoławcza.

Jeśli najkorzystniejsza oferta przekracza zdolność finansową zamawiającego, to może on unieważnić przetarg. Aby jednak urzędnicy nie nadużywali tej możliwości, wprowadzono bezpiecznik w postaci nakazu podawania kwoty, jaką zamierzają przeznaczyć na realizację zamówienia. Jest ona publicznie ogłaszana przed otwarciem ofert, dzięki czemu przedsiębiorcy wiedzą, czy ich propozycje mieszczą się w przyjętym limicie czy też go przekraczają.

Tak też stało się w przetargu na modernizację źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w gminie Juchnowiec Kościelny. Przed otwarciem ofert urzędnik gminny oznajmił, że na całe zamówienie przeznaczono 2,5 mln zł brutto. Dzień później, na stronie internetowej urzędu, pojawiła się jednak już informacja zatytułowana „Korekta informacji z otwarcia ofert”, w której wskazano, że prawidłowa kwota to 1,6 mln zł. Tłumaczono, że podczas otwarcia wskazano kwotę wynikającą z uchwały rady gminy w sprawie zmian w budżecie, podczas gdy wiążąca ma być suma wynikająca z późniejszego zarządzenia wójta.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane