statystyki

Informatyzacja wkracza do sądów administracyjnych

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.12.2017, 07:15; Aktualizacja: 27.12.2017, 08:06
Kolejnym ułatwieniem dla stron ma być udostępnianie elektronicznych akt sądowych w systemie teleinformatycznym sądu

Kolejnym ułatwieniem dla stron ma być udostępnianie elektronicznych akt sądowych w systemie teleinformatycznym sąduźródło: ShutterStock

 Wymiana korespondencji z sądem za pomocą e-maili, dostęp online do akt sądowych czy możliwość drukowania wyroków z systemu teleinformatycznego sądu – takie ułatwienia dla stron wprowadzić ma skierowany niedawno do konsultacji projekt nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wejście w życie zmian zostało zaplanowane na 28 lutego 2019 r.

Autorem projektu jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Proponuje ono wprowadzenie możliwości doręczania pism stronom za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wymiana korespondencji tą drogą będzie możliwa, jeżeli uczestnik postępowania o to wystąpi do sądu i poda swój adres elektroniczny lub wyrazi na to zgodę. W sytuacji gdy strona zmieni zdanie, sąd będzie musiał to uwzględnić i dalszą komunikację prowadzić już w formie tradycyjnej. Pisma wnoszone w formie dokumentu elektronicznego będą musiały być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Kolejnym ułatwieniem dla stron ma być udostępnianie elektronicznych akt sądowych w systemie teleinformatycznym sądu. „W przypadku tego rodzaju akt nie będzie zatem zachodziła potrzeba wydawania w szczególności kopii lub wyciągów z tych akt, skoro, po uprzedniej identyfikacji, strona będzie miała możliwość samodzielnej realizacji tych czynności bezpośrednio w systemie teleinformatycznym sądu” – czytamy w uzasadnieniu.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane