Ziobro stawia adwokaturę przed TK. Eksperci: To niedozwolone

autor: Patryk Słowik14.12.2017, 07:17; Aktualizacja: 14.12.2017, 07:28
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Prokurator generalny chce, by TK skontrolował wewnętrzne prawo stanowione przez samorząd adwokacki. Eksperci mówią: to niedozwolone

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • BRAWO MIn. ZIOBRO!(2017-12-14 08:51) Zgłoś naruszenie 5855

    Bierz się za nich Min Ziobro , zobacz na co idą pieniądze, jak szkolą, jak naprawdę wyglądają aplikacje, za ile pracują młodzi ludzie, kto tam rządzi, jak obsadzają całe miasta 1 kancelarią, i w pewnej TV o demokracji opowiadają tak! aplikant za 600 zł a potem do wiedzenia i następny a adwokat inkasuje za jego robotę. to jest demokracja Popieram ministra!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oczywiste(2017-12-14 07:48) Zgłoś naruszenie 4514

    przecież to oczywiste ze uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej mogą być niezgodne z ustawą zasadniczą.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ttr(2017-12-14 08:49) Zgłoś naruszenie 348

    Z kim minister Ziobro chce reformować system prawny? Walczy ze wszystkimi nie mając żadnego zaplecza wśród prawników. Nawet magistrów prawa pan minister już zlekceważył. Nie da się prowadzić walki samemu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mikado(2017-12-14 08:46) Zgłoś naruszenie 2812

    Co to znowu za wyreżyserowany skandal ? SK 16/07. Pod tą sygnaturą znajdziecie Państwo, mam na myśli czytelników, dowód na to, że Trybynał dokonywał kontroli prawa ustanowionego przez organ samorządu zawodowego. W doktrynie prawa konstytucyjnego wówczas oceniono pozytywnie fakt, że TK podjął się zbadania aktu organu samorządu zawodowego. Zapomniałbym: wyrok wydano 23 kwietnia 2008 r. Z drugiej strony, skoro prawo samorządu zawodowego jest niezgodne z ustawą zasadniczą, dlaczego ma obowiązywać? Proszę, nie mówić nic o samodzielności samorządu zawodowego czy nie prawić komunałów o społeczeństwie obywatelskim. Składki członkowskie, niski poziom szkolenia, skandale władz samorządowych, kolesiostwo w organach sądownictwa dyscyplinarnego, to są fakty.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • sceptyk(2017-12-14 12:36) Zgłoś naruszenie 229

    Panie Ministrze! Ja bym proponował wrócić do pomysłu o licencjach prawniczych. Mam kwalifikacje, ewentualnie zdaje egzamin, dostaje licencje i działam na rynku. Mi nie są potrzebne leśne dziadki w samorządach, ichnie etyki, które są tylko dla maluczkich a nie dla bossów. Wybranie na szefa warszawskich adwokatów człowieka, którego zaraz potem aresztowali za prywatyzację, to kwintesencja tego systemu. Wolę też aby sądził mnie minister czy jakaś komisja z reżimowego ministerstwa niż kolesie którzy za pieniądze z moich składek potrafią tylko "niepokoić się konstytucje i praworządność a tak naprawdę to atakować rząd, który ukrócił ich przewały. Kto chce niech sobie zostanie u radców czy adkokatów a kto nie chce mieć z nimi nic wspólnego niech dostanie licencje i po kłopocie. Co to za kraj, ze przynależność do jakiegoś stowarzyszenia wzajemnej adoracji przesądza o możliwości wykonywania zawodu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • TW(2017-12-14 07:57) Zgłoś naruszenie 2017

    Jeżeli TK zajmie się tą sprawą to dokona samo delegalizacji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ted(2017-12-14 13:21) Zgłoś naruszenie 194

    Niech ktoś mądry uzasadni dlaczego np. aplikacja adwokacka trwa 3 lata a nie krócej. Przecież te zajęcia mają często niższy poziom niż na studiach. Ten materiał można spokojnie zrobić w 1,5 roku. Czy mgr inż budownictwa to mniej odpowiedzialny zawód? Przecież po skończeniu budownictwa zrobienie uprawnień trwa krócej. Nawet osoby po technikum budowlanym z 4letnia praktyka mogą zdobyć uprawnienia do kierowania robotami w ograniczonym zakresie. Czy zawód dentysty jest mniej odpowiedzialny ? Nie, a nawet jest bardziej odpowiedzialny od mecenasa. Dentysta po skończeniu studiow na kierunku lekarsko-dentystycznym(trwających tyle samo co studia prawnicze) robi staż trwający rok i może wykonywać zawód. Nie mam nic przeciwko egzaminom na aplikacje, ale niezrozumiałym jest tak długi cykl kształcenia istniejący tylko w Polsce.

    Odpowiedz
  • Roman(2017-12-14 09:08) Zgłoś naruszenie 1813

    E tam w bolszewii wszystko wolno..też mi neews

    Odpowiedz
  • Saul(2017-12-14 10:17) Zgłoś naruszenie 148

    Kolejny krok do upaństwowienia adwokatury. Cytując klasyka: "To, że jesteśmy w ****** to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać".

    Odpowiedz
  • tomek(2017-12-14 12:12) Zgłoś naruszenie 130

    25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

    Odpowiedz
  • Byly aplikant(2017-12-14 12:03) Zgłoś naruszenie 1115

    Ziobro bierz się za tych szmaciarzy wykorzystywaczy.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Warsz1417(2017-12-14 09:24) Zgłoś naruszenie 1129

    Rozpatrywanie wniosku niedozwolone? Zdrada Ojczyzny nie jest dozwolona, a czynią to UBrońcy "demokracji i konstytucji", że o ulicznych burdach UBrońców PRL-u nie wpomnę!

    Odpowiedz
  • y(2017-12-14 13:01) Zgłoś naruszenie 106

    Obecie Naczelna Rada Adwokacka tak rozpatruje skarge by nie skrzywdzic adwokata ktory sie ulozyl i nie urazic skarzacego ale w rzeczywistoscia zostawic go przerobionego czyli tylko kurtuazja i pudrowanie a zero sprawiedliwosci dla skarzacego bo co mi po ich przeprosinach jak adwokat sie ulozyl z tym ktory mu wiecej zaplacil

    Odpowiedz
  • lol(2017-12-14 12:00) Zgłoś naruszenie 107

    "Eksperci"..Jacy znów eksperci?Dziś prawo ustanawiają komisarze wybrani spośród ludu pracującego,a tzw "eksperci" będa mogli zabrać głos po politycznej reedukacji i otrzymaniu zaświadczenia od komórki partyjnej partii rządzącej w swoim miejscu zamieszkania i od proboszcza,rzecz jasna.

    Odpowiedz
  • ex prawnik po aplikacji.(2017-12-14 12:04) Zgłoś naruszenie 109

    Wszelkie niedouki matematyczno chemiczno biologiczne i innych nauk ścisłych i technicznych pchają się na prawo bo to i byle matoł skończy. Teraz się ich namnożyło magistrów doktorów i uczonych w prawie i nie mają roboty do było do przewidzenia .Ulice i internet oszpecone różnymi kancelariami doradztwem i tp. Niedługo po takich aplikacjach będą puszki po piwie zbierać bo co konkretnego taki osobnik po prawie z aplikacjami doktoratem robić konkretnego potrafi ? Tylko na zmywak za granicą ale i tego musi się nauczyć bo go za bardzo nie chcą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hura(2017-12-14 11:55) Zgłoś naruszenie 912

    Narescie :))))

    Odpowiedz
  • esfert(2017-12-14 11:52) Zgłoś naruszenie 93

    Przecież za poprzednich składów TK badał uchwały NRA ... a teraz już nie może? ciekawe

    Odpowiedz
  • Burgiba(2017-12-14 11:29) Zgłoś naruszenie 913

    A dlaczego nie !!! Czy adwokatura nie podlega żadnemu prawu ani kontroli !!!??? Czy to następna zamknięta kasta która prawem podlega tylko sobie ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspekcja Skarbowa(2017-12-14 09:22) Zgłoś naruszenie 920

    Pokaz lekarzu co masz w garazu,pokaz mecenasie ile masz w kasie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • BoloiLolo(2017-12-15 06:23) Zgłoś naruszenie 83

    Czy byłoby rozsądne aby adwokaci sami sobie tworzyli PRAWO-KORPORACYJNE ,,,pokazała to Warszawska prywatyzacja jak wstawiali nieboszczyków a pieniądz wykrzywia wszystko,,,czasami biorą tyle spraw że nie mają czasu się przygotować do rozprawy a i znają się z kolesiami Sędziami po studiach jak łyse KONIE,,,i się r-zają... Admirał -Ziobro ma tu bezwzględną rację stanu ,,,a zważyć należy że chodzi o powszechny interes społeczny a nie finansowy dla KASTY Nadludzi....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz