statystyki

Kryzys zaufania do TK oficjalnie potwierdzony. Tak złego wyniku nie było od 13 lat

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.12.2017, 07:19; Aktualizacja: 12.12.2017, 07:58
Ze statystyk wynika również, że TK jest znacznie bardziej niejednomyślny, niż to było w latach ubiegłych

Ze statystyk wynika również, że TK jest znacznie bardziej niejednomyślny, niż to było w latach ubiegłychźródło: ShutterStock

Rok 2016 był dla Trybunału Konstytucyjnego fatalny. Tak złego wyniku, jeżeli chodzi o wpływ spraw, instytucja ta nie zanotowała od 13 lat.

Takie wnioski płyną z „Informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2016 r.”. Dokument został oficjalnie przedstawiony wczoraj podczas dorocznego zgromadzenia ogólnego sędziów TK. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Z zestawienia wynika, że w zeszłym roku do TK wpłynęło jedynie 360 wniosków, pytań prawnych i skarg konstytucyjnych. A to oznacza, że było ich aż o 42 proc. mniej niż w 2015 r. Co ciekawe, jest to najgorszy wynik od 2004 r. Tylko w tym roku bowiem zanotowano jeszcze mniejszy wpływ spraw do TK niż w 2016 r. (wówczas było ich jedynie 340). Od tamtego czasu aż do roku ubiegłego zainteresowanie sądem konstytucyjnym systematycznie wzrastało.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane