Ziobro stawia adwokaturę przed TK. Eksperci: To niedozwolone

autor: Patryk Słowik14.12.2017, 07:17; Aktualizacja: 14.12.2017, 07:28
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Prokurator generalny chce, by TK skontrolował wewnętrzne prawo stanowione przez samorząd adwokacki. Eksperci mówią: to niedozwolone

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (51)

  • BoloiLolo(2017-12-18 06:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem osobą bezpartyjną ,,,,przyglądam się tym dziwowiskom 50 lat a przepracowałem w ciągłości 42 lata rozpoczynając prace w ciężkich czasach na budowie w 1967 roku,,stwierdzam jako osoba z statutem pokrzywdzenia -okradzenia przez nowy """Instytut Upodlenia Narodu Polskiego--Amber Gold""" że zmiany w Sądownictwie są tak niezbędne jak głodnemu z Matchauzen chleb , Admirał Pan Ziobro musi działać zdecydowanie bo w przeciwnym razie te zmiany mogą się wyślizgnąć z biurka działań operacyjnych,,,aby poprzeć działania Pana Ministra powiem pisząc FAKTUM że moje 4 Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z""" Betonu Ciężkiego""" to nie jest normalne zjawisko,,buta , korupcja pokazywana w Telewizji Polskiej a co do Sądu Najwyższewgo to na 1000 kasacji rozpatrzono tylko kilkanaście a co z resztą ,,,to też pokazywała Polska Telewizja,,,czysta SzarlataneraJA,,,,, A NIE Sądy--taka jest ""Rzeczywista Prawda""

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lord Vader(2017-12-16 18:00) Zgłoś naruszenie 00

    Dzięki Panu Ministrowi otworzono rynek usług prawniczych, co było dobrym posunięciem. Sam dostałem się jako pierwszy z tego naboru, a zawód adwokata był i jest moim wymarzonym. Niestety otwarcie zawodu ma swoje drugie dno. Adwokatów przybywa i rośnie fala frustracji, albowiem należy przejść studia, aplikację a potem okazuje się, że z odpowiedniego zarobku gwarantującego w miarę należyty poziom życia w stosunku do poświęceń. Nie ujmując nikomu, w chwili obecnej młodzi adwokaci zarabiają mniej niż kasjerzy w marketach, z czego społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy. Rośnie zatem fala niezadowolonych młodych i rozgoryczonych prawników, a społeczeństwu wydaje się, że zarabiamy kokosy i Nam zazdrości. Aplikacja jest niezbędna, albowiem studia nie uczą praktycznego przygotowania do zawodu. Wiem, bo przez to przechodziłem i wypuszczenie kogoś po studiach na rynek usług prawnych to tylko potencjalna katastrofa dla klienta. Pełnię również funkcję sędziego sądu dyscyplinarnego i nie ma żadnego kolesiostwa, a adwokat który przewini jest karany. Oczywiście nie zawsze w sposób pożądany przez pokrzywdzonego, albowiem Ci od razu domagają się wydalenia z zawodu.

    Odpowiedz
  • Romank(2017-12-16 17:50) Zgłoś naruszenie 11

    Każdy adwokat występujący w każdej sprawie przed sądem,wraz z pełnomocnictwem powinien być zobowiązany do który dla swego klienta wraz z dowodem zapłaty poprzez kasę fiskalną. Takie dokumenty byłoby wymagane obligatoryjnie i dopiero wówczas pełnomocnictwo upoważniałoby do występowania przed sądem jako pełnomocnik strony. Proste i oczywiste. Adwokat, jak każdy usługodawca, powinien odprowadzać VAT do US. Jeszcze nigdy adwokat ani radca prawny, nie wręczył mi żadnego pokwitowania zapłaty w postaci faktury. Obecnie ok. 90% przychodów adwokatów to przychody nie opodatkowane , a wykazywane koszty prowadzenia kancelarii są gigantyczne ale nie znam przypadku aby kiedykolwiek US ukarał adwokata.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • komornik(2017-12-15 09:49) Zgłoś naruszenie 10

    najsprawiedliwsi zero i komunista piotrowicz patologia itd

    Odpowiedz
  • BoloiLolo(2017-12-15 06:33) Zgłoś naruszenie 30

    Historia nam już pokazała smutny , tragiczny koniec Kasty Nadludzi a zważyć należy FAKTUM że zapomina się przy tworzeniu""" Prawa Wszelkiego""" w formacie Judykacyjnym gdzie jest tu ważny interes społeczny !!!!????,,,bo społeczeństwo nie składa się tylko z najbogatszych i to oni nie tworzą dochód narodowy......

    Odpowiedz
  • BoloiLolo(2017-12-15 06:23) Zgłoś naruszenie 83

    Czy byłoby rozsądne aby adwokaci sami sobie tworzyli PRAWO-KORPORACYJNE ,,,pokazała to Warszawska prywatyzacja jak wstawiali nieboszczyków a pieniądz wykrzywia wszystko,,,czasami biorą tyle spraw że nie mają czasu się przygotować do rozprawy a i znają się z kolesiami Sędziami po studiach jak łyse KONIE,,,i się r-zają... Admirał -Ziobro ma tu bezwzględną rację stanu ,,,a zważyć należy że chodzi o powszechny interes społeczny a nie finansowy dla KASTY Nadludzi....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bolo(2017-12-15 00:50) Zgłoś naruszenie 21

    adwokat nie jest zawodem zaufania publicznego w rozumieniu art. 17.1 konstytucji

    Odpowiedz
  • TvKB(2017-12-15 00:14) Zgłoś naruszenie 21

    Brawo Panie Ziobro! Jeśli samorząd zawowdów zaufania publicznego, zgodnie z Art. 17.1 konstytucji, posiada przez państwo scedowane mu kompetencje do sprawowania pieczy nad należytym wykonywanien zawodu w granicach interesu publicznego, tym samym decydując, który z prawników może ten zawód wykonywać, to jest w praktyce organem centralnym w państwie, a zatem jego uchwały kreujące prawo wchodzą w zakres Art. 188.3 konstytucji, których zgodność z przepisami konstytucji TK zbadać może. Ponadto sam TK roztrzygnie, czy skarga prokuratora generalnego jest dozwolona i czy należycie uzasadniona. Kto jest pewny swego zdania, nie powinien obawiać się roztrzygnięcia tej kwestii przez TK.

    Odpowiedz
  • v-centrum(2017-12-14 23:31) Zgłoś naruszenie 00

    pelika lubi super lodózke i kole 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa dostawa proponuj.pl proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa dojazd proponuj.pl 4mmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa dowóz proponuj.pl 4mmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa dostawa proponuj.pl 4mmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa dojazd proponuj.pl 4mmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3mmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3cmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3mc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3cmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3cmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3cmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3cmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3cmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3cmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3cmc proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc Proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl hexen warszawa proponuj.pl 3cmc proponuj.pl ssak to kura i oszuts

    Odpowiedz
  • ted(2017-12-14 13:21) Zgłoś naruszenie 194

    Niech ktoś mądry uzasadni dlaczego np. aplikacja adwokacka trwa 3 lata a nie krócej. Przecież te zajęcia mają często niższy poziom niż na studiach. Ten materiał można spokojnie zrobić w 1,5 roku. Czy mgr inż budownictwa to mniej odpowiedzialny zawód? Przecież po skończeniu budownictwa zrobienie uprawnień trwa krócej. Nawet osoby po technikum budowlanym z 4letnia praktyka mogą zdobyć uprawnienia do kierowania robotami w ograniczonym zakresie. Czy zawód dentysty jest mniej odpowiedzialny ? Nie, a nawet jest bardziej odpowiedzialny od mecenasa. Dentysta po skończeniu studiow na kierunku lekarsko-dentystycznym(trwających tyle samo co studia prawnicze) robi staż trwający rok i może wykonywać zawód. Nie mam nic przeciwko egzaminom na aplikacje, ale niezrozumiałym jest tak długi cykl kształcenia istniejący tylko w Polsce.

    Odpowiedz
  • y(2017-12-14 13:01) Zgłoś naruszenie 106

    Obecie Naczelna Rada Adwokacka tak rozpatruje skarge by nie skrzywdzic adwokata ktory sie ulozyl i nie urazic skarzacego ale w rzeczywistoscia zostawic go przerobionego czyli tylko kurtuazja i pudrowanie a zero sprawiedliwosci dla skarzacego bo co mi po ich przeprosinach jak adwokat sie ulozyl z tym ktory mu wiecej zaplacil

    Odpowiedz
  • sceptyk(2017-12-14 12:36) Zgłoś naruszenie 229

    Panie Ministrze! Ja bym proponował wrócić do pomysłu o licencjach prawniczych. Mam kwalifikacje, ewentualnie zdaje egzamin, dostaje licencje i działam na rynku. Mi nie są potrzebne leśne dziadki w samorządach, ichnie etyki, które są tylko dla maluczkich a nie dla bossów. Wybranie na szefa warszawskich adwokatów człowieka, którego zaraz potem aresztowali za prywatyzację, to kwintesencja tego systemu. Wolę też aby sądził mnie minister czy jakaś komisja z reżimowego ministerstwa niż kolesie którzy za pieniądze z moich składek potrafią tylko "niepokoić się konstytucje i praworządność a tak naprawdę to atakować rząd, który ukrócił ich przewały. Kto chce niech sobie zostanie u radców czy adkokatów a kto nie chce mieć z nimi nic wspólnego niech dostanie licencje i po kłopocie. Co to za kraj, ze przynależność do jakiegoś stowarzyszenia wzajemnej adoracji przesądza o możliwości wykonywania zawodu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tomek(2017-12-14 12:12) Zgłoś naruszenie 130

    25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

    Odpowiedz
  • ex prawnik po aplikacji.(2017-12-14 12:04) Zgłoś naruszenie 109

    Wszelkie niedouki matematyczno chemiczno biologiczne i innych nauk ścisłych i technicznych pchają się na prawo bo to i byle matoł skończy. Teraz się ich namnożyło magistrów doktorów i uczonych w prawie i nie mają roboty do było do przewidzenia .Ulice i internet oszpecone różnymi kancelariami doradztwem i tp. Niedługo po takich aplikacjach będą puszki po piwie zbierać bo co konkretnego taki osobnik po prawie z aplikacjami doktoratem robić konkretnego potrafi ? Tylko na zmywak za granicą ale i tego musi się nauczyć bo go za bardzo nie chcą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Byly aplikant(2017-12-14 12:03) Zgłoś naruszenie 1115

    Ziobro bierz się za tych szmaciarzy wykorzystywaczy.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • lol(2017-12-14 12:00) Zgłoś naruszenie 107

    "Eksperci"..Jacy znów eksperci?Dziś prawo ustanawiają komisarze wybrani spośród ludu pracującego,a tzw "eksperci" będa mogli zabrać głos po politycznej reedukacji i otrzymaniu zaświadczenia od komórki partyjnej partii rządzącej w swoim miejscu zamieszkania i od proboszcza,rzecz jasna.

    Odpowiedz
  • hura(2017-12-14 11:55) Zgłoś naruszenie 912

    Narescie :))))

    Odpowiedz
  • esfert(2017-12-14 11:52) Zgłoś naruszenie 93

    Przecież za poprzednich składów TK badał uchwały NRA ... a teraz już nie może? ciekawe

    Odpowiedz
  • Burgiba(2017-12-14 11:29) Zgłoś naruszenie 913

    A dlaczego nie !!! Czy adwokatura nie podlega żadnemu prawu ani kontroli !!!??? Czy to następna zamknięta kasta która prawem podlega tylko sobie ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hans(2017-12-14 10:41) Zgłoś naruszenie 47

    Jeżeli aplikant zapisuje się na aplikację i nie robi rozpoznania rynku pod kątem przyszłych zarobków, to jest po prostu niemądry. To tak jakby wyłożył pieniądze na kursy z danej dziedziny wiedząc, że zarobki są niesatysfakcjonujące i liczył na duży zysk. Jednak jeżeli młody człowiek po kilku miesiącach od zapisania się na aplikacje potwierdza swoje przypuszczenia, że zarobki są kiepskie i dalej zamierza zostać mecenasem, to jest....To powinien być asumpt do tego, żeby zdecydować, czy nie zmienić branży albo wyuczyć się dodatkowego zawodu, żeby przeżyć na rynku, a nie narzekać na adwokatów, radców, którzy również jak ten młody człowiek walczą o przeżycie. Jeżeli ktoś tego nie zrobił, to niech ma pretensje do samego siebie. Obecnie rynek pracy oferuje teraz bardzo dużo możliwości, trzeba się rozglądać. Przecież można było zostać np. stolarzem, spawaczem, czy zrobić inną specjalizacje i mieć dobra pracę w fabryce, o której mecenas może pomarzyć. Nie mówiąc już o zarobkach w zachodnich fabrykach. To jest właśnie efekt hasła, każdy na uniwersytet. Śmieszy mnie jak widzę, gdy jakiś serwis pokazuje sportowców i opisuje kto jakie ma wykształcenie. Tak jakby bycie kierowcą, piłkarzem, lekkoatletą wymagało posiadania wyższego wykształcenia. Takie myślenie doprowadziło właśnie do nadprodukcji magistrów, którzy nie mają co ze sobą zrobić. Ale pamiętajcie, to jest kraj wielkich możliwości!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz