Szeroka koalicja dla sędziów pokoju. PO, PiS i Kukiz'15 poprą nowe rozwiązanie?

autor: Grzegorz Osiecki14.11.2017, 07:52; Aktualizacja: 14.11.2017, 08:30
Kukiz 15 zakłada, że sędziowie pokoju mogliby awansować z czasem do orzekania w wyższych szczeblach sądownictwa

Kukiz 15 zakłada, że sędziowie pokoju mogliby awansować z czasem do orzekania w wyższych szczeblach sądownictwaźródło: ShutterStock

– Cieszy mnie wyraźna przewaga zwolenników tego pomysłu – mówi Piotr Apel z Kukiz 15, który forsuje tę koncepcję od początku kadencji Sejmu. – Wyniki sondażu potwierdzają intuicję, że społeczeństwo oczekuje, by proste sprawy były załatwiane w prosty sposób, praktycznie od ręki – podkreśla Bartłomiej Wróblewski z PiS.

– Pierwszym zadaniem dla polityków, którzy chcieliby wprowadzać taką zmianę jest publiczna dyskusja o tym, czym sędziowie pokoju mieliby się zajmować, jak mieliby być wyłaniani i jaki miałby być system ich weryfikacji – podkreśla Borys Budka z PO.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • historian(2017-11-14 10:08) Zgłoś naruszenie 130

  Nic innego jak dawne kolegia d/s wykroczeń?

  Odpowiedz
 • jaaaaaaaaaaaaaaaaaa(2017-11-14 11:23) Zgłoś naruszenie 121

  Ta wiara w sędziów pokoju jest jak wiara we wróżki i elfy. Oto przyjdą sędziowie pokoju i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie, bo będą szybko i sprawnie sądzeni w drobnych sprawach. A gdzie konkrety: kim będą sędziowie pokoju? (emerytowani policjanci, nauczyciele, księża?), ilu ich potrzeba, jaką będą mieli obsługę administracyjną, kto będzie wykonywał ich orzeczenia, jak droga odwoławcza, gdzie będą orzekać (u siebie w domu, w komendzie policji, sądzie czy będą potrzebowali oddzielnego budynku). Będą konkrety, będzie o czym rozmawiać. Osobiście uważam, że prościej i taniej byłoby uprościć procedury i pozwolić sądzić drobne sprawy np. referendarzom.

  Odpowiedz
 • elektor(2017-11-14 14:25) Zgłoś naruszenie 24

  W demokracji sędzia powinien reprezentować społeczeństwo. Tymczasem obecnie reprezentuje tylko władzę. Tak jak za komuny. Sędzia tak wybierany jak teraz, nie jest przedstawicielem suwerena. Nie ocenia go suweren. A nierzadko poczucie sprawiedliwości sędziego i suwerena, który podobno ma dawać legitymację sędziemu, rozmijają się o lata świetlne. Ten system działa kiepsko. Więc pora go zmienić. Sądownictwo nie jest celem. Celem jest sprawiedliwość.

  Odpowiedz
 • Zona(2017-11-14 16:49) Zgłoś naruszenie 20

  ************* przez partie znajomi królika i znajomi znajomych, mecenasi przed emeryturą z chrapką na STAN SPOCZYNKU i ci z komitetów politycznych faHOWcy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane